Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

İstanbul Otogarını İSPARK’mı Devr Alacak ?

İstanbul Otogarını İSPARK’mı Devr Alacak ?
09 Temmuz 2019 - 12:32 'de eklendi ve 1336 kez görüntülendi.

İstanbul’un şehirlerarası ulaşımdaki en büyük durağı olan Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Şehitler Otogarı, bakımsızlık ve korku tünellerinden farksız alt katlarıyla yıllardır tartışma konusu. İstanbulluların en çok dert yandığı ve sürekli tartışmalara konu olan otopark ücretiyle de hiç gündemden düşmeyen otogar için dün yeni bir gelişme yaşandı. İBB Meclisi, otogarın otopark işletmeciliğinin İSPARK A.Ş.’ye devredilmesini görüştü. Maddenin bu hafta içinde belediye meclisinden geçmesi bekleniyor.

Son yıllarda fiziki şartların yetersizliği, alt katlardaki güvenlik zafiyeti haberler konu olan çeşitli sıkıntılarla zaman zaman tartışma konusu olan İstanbul 15 Temmuz Şehitler Otogarı, son günlerde gündemden düşmüyor. 4 Mayıs itibariyle otogarın 25 yıllık işletme süresi dolmuş, yani otogarı işleten Avrasya Terminal İşletmeleri’nin sözleşmesi bitmişti. Bu durum ”Bayrampaşa Otogarı taşınacak mı?” ve “Işıklar Otogarı” projesi gibi sorularla yine tartışılmıştı.Hatta CHP grubu, sözleşmesi dolan otogarın akıbetiyle ilgili soru önergesi de vermişti.

MECLİSTE ÖNEMLİ GELİŞME

Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Şehitler Otogarı’yla ilgili dün önemli gelişme daha yaşandı. Yenilenen İstanbul seçiminin ardından ilk kez toplanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde 39 farklı teklif sunuldu. Sunulan tekliflerin arasında Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan Büyük İstanbul Otogarı otopark işletmeciliğinin İSPARK A.Ş.’ye devredilmesi teklifi dikkat çekti. 38’inci sırada yer alan maddenin bu hafta içinde meclisten geçmesi bekleniyor. Otopark, 20 dakikaya kadar ücretsiz olmasına rağmen ücret tahsil edilmesiyle sık sık gündeme geliyordu.

”HER İKİ YAKAYA OTOGAR’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’daki seçim öncesi yaptığı açıklamada, yeni bir otogar için eylem planı geliştireceklerini, İstanbul’un her iki yakası için yeni otogar çalışması içinde olacaklarını daha önce de belirttiklerini söyledi. Son yıllarda geçmiş belediye başkanlarınında dile getirdiği projeyi İmamoğlu da vurguladı.Mevcut otogarın durumu ve işletmesi için paydaşlarla görüşeceklerini anlatan İmamoğlu, ülkenin ve belediyenin mevcut mali durumunu da dikkate alarak ortaya koydukları yeni otogar projelerini hayata geçirene kadar mevcut Esenler Otogarı’nın bitmiş olan işletme süresi için konunun muhatapları ile bir araya geleceklerini belirtti.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER