Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Eshot 100 Otobüs Alacak

Eshot 100 Otobüs Alacak
28 Kasım 2019 - 17:00 'de eklendi ve 1683 kez görüntülendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Eshot otobüs filosunu 20’si elektrikli toplam 100 adet otobüsle güçlendirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı gider bütçesi, belediye meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılı Performans Programı ve 2020 – 2024 yıllarını kapsayan Stratejik Plan’daki hedeflerle uyumlu olarak hazırlanan bütçede, gider kalemleri toplamı 1 milyar 444 milyon 576 bin TL olarak hesaplandı. Kurumun gelirinin ise 1 milyar 42 milyon 307 bin TL olması öngörüldü. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, ESHOT’un gelir bütçesini ise oy çokluğuyla kabul etti.

ESHOT’un 2020 programında doğa dostu yatırımlar dikkat çekiyor. Önümüzdeki yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi otobüs filosunu 20’si elektrikli toplam 100 adet otobüsle güçlendirecek. Bisiklet ve diğer bireysel motorsuz araçların toplu taşıma ile uyumu sağlanacak ve farklı hatlardaki otobüslerde seyahat edebilme olanakları artırılacak.

ESHOT ELEKTRİĞİN YÜZDE 62’SİNİ GÜNEŞTEN SAĞLAYACAK  

Halen ESHOT Gediz Ağır Bakım Tesisleri’nde bulunan çatı tipi güneş enerjisi santrali (GES), kurulacak iki yeni santral ile güçlendirilecek. Yaklaşık 1,5 megavat gücündeki GES santrali ile yıllık 2 milyon 250 bin kilovatsaat elektrik üretilerek,  yıllık 1 milyon 600 bin TL’lik tasarruf sağlanacak. Ayrıca Karşıyaka Ataşehir ve Buca Adatepe garajlarına da iki ayrı GES kurulacak. Her biri 1megavat gücündeki iki santralle yaklaşık 3 milyon kilovatsaatlik elektik enerjisi üretilecek. Böylece, Gediz Ağır Bakım Tesisleri ile birlikte toplam değer 4 milyon 260 bin kilovatsaaati bulacak. Tüm yatırımlar hayata geçirildiğinde ESHOT’un toplam elektrik tüketiminin yüzde 62’si güneşten elde edilecek.

Bin 536 otobüs ve 141 hizmet aracıyla görev yapan ESHOT, başta engelli ve dezavantajlı vatandaşlar olmak üzere herkesin toplu ulaşımdan en iyi şekilde yararlanabilmeleri için durak ve otobüs içi sesli ve görüntülü bilgilendirme sistemleri kuracak. Bunlarla uyumlu mobil uygulamalar geliştirilecek. Personelin eğitimine yönelik çalışmalar devam ederken; mevcut atölyelerin, garajların ve diğer tesislerin fiziki yapıları da iyileştirilecek.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER