Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Volvo Trucks Yeni Nesil Fh’ları Bir Türk Tasarladı

Volvo Trucks Yeni Nesil Fh’ları Bir Türk Tasarladı
19 Mayıs 2020 - 12:31 'de eklendi ve 705 kez görüntülendi.

Volvo Trucks; sürücü ortamına, güvenliğe ve verimliliğe odaklanan dört yeni kamyonu tanıtıyor. Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, yeni ağır kamyon nesli ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu ileriye dönük büyük yatırımdan dolayı çok gururluyuz. Amacımız, onları daha rekabetçi yaparak ve giderek zorlaşan pazarda en iyi sürücüleri kendilerine çekmelerine yardım ederek müşterilerimizin en iyi iş ortağı olmak.” olduğunu açıkladı.

İsmail  ”tasarım geliştirmenin tüm adımlarında ve en yeni ürünler ve çözümler için önde gelen tasarım ekiplerinde uzman.” olarak tanımlıyor.

Bizim Türk İsmail Ovacık,Volvo Group Kamyon Teknolojisi bölümünün Dış tasarım sorumlusu ve şefi.Stratejik tasarım ve marka kimliğine odaklanan yenilikçi Türk kamyon tasarımcısı.

Ön planda konfor

Roger Alm ; Profesyonel sürücü yine de kamyon ve çekicilerde önemli bir faktördür. “İyi bir sürücü müşterilerimizin karlılığına büyük bir katkıda bulunabilir.Ve tüm dünyada kronik bir nitelikli şöfor sıkıntısı var.” Yeni nesil ile profesyonel sürücünün verimliliğini ve konforunu ön plana çıkarıyoruz. Bu, “müşterilerimizin en iyi sürücüleri kazanmasına ve elinde tutmasına yardımcı olmak için” önemli bir adımdır diyor.

Dört yenilenen FM, FMX, FH ve FH16 serisinin dışına bakarken ,V şeklindeki farlar dikkat çekiyor. Burada daha önemli olan, camın arkasında oturan şeydir. İsveçliler ayrıca facelift ile yeni farlar sunuyor. Yolları aydınlatmaktan daha fazlasını yapmak istiyorlar. LED farların uyarlanabilir uzun huzmesi, yaklaşmakta olan trafiği veya öndeki araçları göz kamaştırmamak için tek tek ışık kademelerini devre dışı bırakmakta. Aynı zamanda, parlayan ışık, kullanıcıların parlama yapmadığı yol çevresinde korunmasını sağlıyor.

Bir seviye yukarı, becerikli gözlemci aynaları görür. Iveco ve MAN gibi Volvo da yeni modeller için Mirrorcam üzerinden dijital çözümden vazgeçmeye ve eski fiziksel görünümü tercih etmeye karar verdi. Sürücünün hiç kamera olmadan yapması gerekmez. İstenirse, elektronik bir göz yolcu tarafında bir göz tutabilir. Bu kamera görüntüleri gösterge tablosundan tablet gibi çıkıntı yapan yeni çok işlevli bir ekrana gönderir. Sürücü ayrıca bilgi-eğlence içeriğini veya navigasyon ekranını da görür. Volvo Trucks Kullanıcı Deneyimi ve İnsan Makine Etkileşimi baş tasarımcısı Carin Larsson, “Çok çeşitli bilgilere kolay erişim sayesinde sürücü daha verimli, güvenli ve rahat bir şekilde çalışabilir” diyor. “Yeni ekranlarla bilginin sunulma şekli önemli ölçüde iyileşti. Zorlu kontroller artık sürücü koltuğundan ulaşılması kolay ek ekrana odaklanıyor. ”

Dijital Şöfor Mahali

Ve iç mekanda yeni,sadece dokunmatik ekran, düğme ve ses kontrolü ile bu dokuz inç ekran.Direksiyon altındaki saatler dijital ve on iki inçlik bir ekran yerleştirdi. Mevcut duruma bağlı olarak, sürücü araç bilgilerini dört farklı ekran bölerek görüntülemek için kullanabiliyor. Bu, sürücünün karakteristik değerlerine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.Ve bu yenilik dikkat dağıtıcı unsurları azaltacaktır.Aynı zamanda Volvo, gelecekteki güncellemelerini kamyonlarında mümkün olan en kısa sürede uygulamak için kapıyı açık tutuyor.Tabii ki, yeni takograflar düşünülebilir. Ama aynı zamanda gelecekteki bağlantılı hizmetler hakkında. Bu hizmetler analog saatlerde görüntülenemez. Volvo ayrıca yardım sistemlerine FH16 da , standart EBS’yi (elektronik fren sistemi) dört gözle bekleniyor.Digi-Cockpit’te olduğu gibi Volvo da geleceği şimdiden inşa ediyor. 

EBS, yeni fren sıcaklığı için de önemlidir. Yokuş aşağı sürerken, sadece motor fren gücüne dayanmıyor, aynı zamanda ayarlanan hızı korumak için gerekirse servis frenini etkinleştiriyor.

Yatılı ve depolama alanındaki iyileştirmeler

Elektronik iç kısımlara ek olarak Volvo, FM ve FMX serisi için doğrudan sürücü kabininde de çalışmaya başladı. “Tamamen yeni kabin, kolayca değiştirilebilen, sağlam parçalara, far korumasına ve yeni, V şekilli LED farlara sahip bir ön bölüme sahip. Sürücülerin inip binmesini kolaylaştırmak için kaymaz yüzeyli yeni tabanlar geliştirdik ”dedi.

Volvo Trucks dış tasarımın baş tasarımcısı İsmail Ovacık. Volvo’ya göre, genel olarak, yeni kabin sürücülere bir metreküp daha fazla alan sunuyor. Bu, dikey A sütunları ile sağlanıyor. Aynı zamanda, yeni kabin dışarıya daha iyi bir görünüm sunar. Volvo kapı hatlarında da değişkiliğe giderek yeni aynalar taktı.

Volvo’nun yeni evleri artık daha fazla depolama alanı sunuyor. Alt yatak biraz yukarı kayar, bu da dolaplarda da alan kazandırıyor. Arka kabin duvarında ek olarak LED panellerle bölünmüş ek depolama seçenekleri de var. Günlük kabinde, depolama alanı maksimum 800 litreye kadar yükseldi.İsteğe bağlı olarak ayarlanabilen direksiyon , sürücünün ergonomik olarak uygun oturma pozisyonunu bulmasını kolaylaştırır. Ergonomi, I-Shift için yeni bir kontrol kolu ile de desteklenir. 

Kabinde bir yenilik daha: Volvo yalıtımı geliştirdi. Bu, birkaç kez yardımcı olur ve her şeyi sürücünün vücudundan biraz daha iyi tutar, bu da hayatı onun için zorlaştırır. Soğuk, ısı ve gürültü artık iç mekana kolay bir şekilde nüfus etmiyor. Volvo direksiyon açısını artırdı. Bu, kamyonu biraz daha manevra yapabilir hale getirir. Bu, özellikle sıkı şehir içi trafiğinde – veya özellikle lastik aşınmasını da azaltıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı volvo-fh-interior-image-gallery-img9-1024x764.jpg
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER