Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Yerli Elektrikli Otobüs Tcv-Sileo Busworld’de

Yerli Elektrikli Otobüs Tcv-Sileo Busworld’de
21 Ekim 2017 - 18:21 'de eklendi ve 4080 kez görüntülendi.

Yerli elektrikli otobüs ”SILEO” Busworld Europe fuarında görücüye çıktı !

 

Çevre dostu, sessiz, verimli ve yakıt tasarruflu özellikleriyle ön plana çıkan otobüsün 10, 12, 18 ve 25 metre uzunluğunda modelleri bulunuyor.

Yolcu kapasitesi 75 ile 232 arasında değişen, herhangi bir güç kaybı yaşamadan yüksek performans sunan ve 4 saatte şarj edilebilen otobüs, 400 kilometreye kadar kesintisiz gidebilme kabiliyetiyle dikkati çekiyor.

Bozankaya E-Bus; Tübitak ve Teydeb destekli Akü sistemi, Almanya’da bulunan Ar-Ge merkezi Bozankaya GMBH tarafından geliştirilmiş E-Bus, şarj olduğunda 200 km menzil garantisi ile sunulurken şehir içinde ortalama 260-400 km arasında yol yapabiliyor.

· Batarya yönetim sistemini (BMS) Bozankaya-TCV Ar-Ge ekibi geliştirmiş ve Bozankaya tarafından üretilmiş. Bu yönetim sistemi tarafından her hücreden anlık gerilim, sıcaklık, güç vb. bütün bilgiler anlık olarak araç ana bilgisayarına aktarılıyor. Bu şekilde bataryalardan en yüksek verim alınarak, yüksek menzil sağlanmakta ve bataryalar uzun yıllar verimliliğini kaybetmeden işlevine devam eiyor. Bozankaya-TCV araçlarına 4 yıl standart 4 yıl seçenek olmak üzere (4+4) menzil garantisi vermekte.

· Yerli markamız bataryalar yarı mamül olarak satın alıyor ve otobüs bataryası olarak Bozankaya tarafından üretiyor, elektronik kartlar, bağlantıları, muhafazaları vb.

· Türkiye’de ve Almanya’da yapılan testler sonucu km başına düşük bir enerji tüketimi elde edilmiş. Örnek olarak bu 10,7m E-Karat için 8krş/km buna bütün bakım maliyetini de eklersek; km başına tüketim+km başına bakım maliyeti 10krş/km’dir. Dizel araçlar ile karşılaştırıldığında yıllık 75.000€ tasarruf sağlanır. Bu şekilde E-Karat ilk yatırım maliyetini en geç 4 sene içinde amorti ediyorr.

· En önemlisi ise rakiplerine oranla Bozankaya-TCV’nin kullandığı monoblok aks başında ki motorlar sayesinde(hub motor) güç, direk olarak tekerlerde üretildiği için en az kayıpla çekiş kuvvetine çevrildiği için verimlilik çok yüksek diğer bir değişle şaft olmadan güç direk tekerlerde üretiliyor.

· E-karat’ta bataryalar, yüksek gerilim ekipmanları ve kablajı yolcu ve sürücünün erişemeyeceği şekilde aracın çatısına konumlandırılmıştır, bu bakımdan yolcu güvenliği en üst seviyede.

 

 

Tcv Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay ; ”Elektrikli Otobüste Ciddi Yol Kat Ettik”

Türkiye’de şu ana kadar elektrikli otobüslerle ilgili yapılan 7 ihaleyi de kazandıklarını belirten Günay, “En son Manisa Büyükşehir Belediyesinin ihalesine tek teklif veren firma bizdik.” dedi. Türkiye’de belediyelerin, araçlarını ilk kez denediklerinde tedirginlik yaşadığını anlatarak, “Bu yüzden ilk alımlar 4-5 adet düzeyindeydi ancak artık 20-30 adetlik siparişler veriyorlar. Bu da bizim ciddi anlamda yol kat ettiğimizi gösteriyor.” diye konuştu.

İhracat hedeflerine de değinen Günay, şu anda Almanya’nın 9 kentinde araçlarının hizmet verdiğini bildirdi. Günay, “Önümüzdeki yıla dair Avrupa pazarının geneli için hedeflediğimiz sayı 200 otobüs, 2019 hedefimiz de 500 otobüs.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de de elektrikli otobüs fikrinin yerleşmeye başladığına dikkati çeken Günay, elektrikli otobüsün ilk yatırım maliyetinin yüksek olmasına karşın sağladığı yakıt tasarrufu ve satış sonrası bakım maliyetlerinin çok düşük olması nedeniyle kısa sürede ilk yatırım harcamalarını amorti ettiğini dile getirdi.

Günay, elektrikli otobüslerin dizel araçlara göre sıfır emisyon, sessiz çalışma gibi özellikleri bulunduğunu anlatarak, bu araçlara ilişkin Türkiye’de de olumlu bir intiba oluştuğunu belirtti.

YAKIT CİMRİSİ

Ürettikleri elektrikli otobüsün dizel yakıtlı araçlara göre çok daha tasarruflu olduğunun altını çizen Günay, şöyle devam etti: 

“Örneğin 12 metrelik dizel aracımız, İstanbul gibi bir yerde yaklaşık 100 kilometrede 50 litre yakıt tüketiyor. Bu da kilometre başına 1,5-2 liralık tüketim anlamına geliyor. Aynı boyuttaki bir elektrikli araç, tam dolu yolcuyla ve klimalar tamamen çalıştığında, kilometre başına 1 kilovat saat enerji harcıyor. Bu da ev elektriği hesabına göre 33 kuruşa karşılık geliyor. Belediye olarak sanayi elektriği kullandığınızda bu tutar 22, gece tarifesi kullanıldığı zaman ise 12 kuruşa kadar düşüyor. Bu anlamda çok büyük bir tasarruftan söz ediyoruz.”

Bataryanın garanti süresinin 5 yıl olduğunu anlatan Günay, “Bu durum, bataryanın 5 yılda ömrünü tamamladığı anlamına gelmiyor. Belirli bir ücret karşılığında garanti süresini 10 yıla kadar çıkartabiliyoruz.” diye konuştu.

Günay, otobüsler için akıllı şarj sistemi geliştirdiklerini ifade ederek, filo satın alan bir belediyenin 15-20 aracı aynı anda şarja bağlayabildiğini dile getirdi.

”DEVLET DESTEKLERSE BU ARAÇLARIN KULLANIMI ARTAR”

Yurt dışındaki belediyelerin, hükümetlerden yerli alım konusunda hibe desteği aldıklarını belirten Günay, “Türkiye’de de devlet belediyeleri bu şekilde desteklerse rakam önümüzdeki dönemde hızla artar. Çünkü halka hizmet açısından oldukça konforlu bir ulaşım biçimi.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de elektrikli otobüs alanına yatırım yapan firma sayısının giderek arttığına işaret eden Günay, ikinci nesil aracı üretmelerinin diğer firmalara göre en büyük avantajları olduğunu söyledi.

Tanıtımını yaptıkları yeni otobüste birinci nesil otobüslere göre ağırlığını artırmadan iskeletinde farklı materyaller kullandıklarını ifade eden Günay, aracın görünümünü de daha modern kılmaya çalıştıklarını bildirdi. Günay, firma olarak Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem verdiklerini, ikinci nesil otobüs projesini yaklaşık bir yılda hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Aytunç Günay, “Dünya çapında troleybüs, tramvay, metro ve elektrikli otobüsten oluşan ürün grubunu kendi bünyesinde barındıran başka bir firma yok. Bazı ürünlerde Türkiye ve Avrupa’da marka konumundayız.” diye konuştu.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER