Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Yenihavalimanı ”Havaist” Otobüsleri Seferlere Başlıyor

Yenihavalimanı ”Havaist” Otobüsleri Seferlere Başlıyor
24 Ekim 2018 - 18:47 'de eklendi ve 3023 kez görüntülendi.

İstanbul Yeni Havalimanı için kamu yararı adına iptal edilen “Bagajlı Lüks Taşımacılık” ihalesinin ardından İBB Otobüs A.Ş. tarafından işletilecek Havaist adlı şirket ve otobüsler, İBB Başkanı Mevlüt Uysal tarafından bugün Sütlüce’de basına tanıtıldı.Başkan Uysal ; ”Otobüs A.Ş’nin 18 hat üzerinden 150 otobüs ile 10 yıl boyunca yeni havalimanına yolcu taşımacılığı yapacağını belirterek ilk seferlerin 29 Ekim’deki açılışın ardından başlayacağını ve havalimanına da İstanbul’un 5 ayrı noktasından 20 otobüs ile günde 10 sefer yapılacak”  dedi 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 29 Ekim’de açılışı gerçekleşecek Yeni Havalimanı’nın toplu ulaşımında kullanılacak “Bagajlı Lüks Taşımacılık Sitemi”ndeki otobüslerin, iki ay boyunca yüzde 50 indirimli hizmet vereceğini söyledi.

Uysal, Yeni Havalimanı’nın toplu ulaşımında “Havaist” ismiyle kullanılacak otobüslerin tanıtımını gerçekleştirdi.

Sütlüce’de düzenlenen törende konuşan Uysal, Yeni Havalimanı’nın dünyanın en büyük ve en güzel havaalanı olacağını belirterek, havalimanı için aynı kalitede toplu ulaşım hizmeti sunulmasını planladıklarını vurguladı.

İETT Genel Müdürlüğü’nün Yeni Havalimanı’na toplu ulaşım için ihale gerçekleştirdiğini, ilk ihalenin, “kamu yararına” uygun bir sonuç çıkmadığı için iptal edildiğini dile getiren Uysal, ikinci ihaleyi 755 milyon 820 bin lira bedelle belediyenin firması Otobüs AŞ’nin kazandığını anımsattı.

Kentin farklı yerlerinden Yeni Havalimanı’na gidecek olanlarla, havalimanından İstanbul’un değişik noktalarına gelmek isteyenleri en konforlu şekilde ulaştırmayı hedeflediklerini aktaran Uysal, “18 noktada 150 otobüsle en iyi, en güzel ve en konforlu ulaşım hizmeti verilmesi gerekir diye düşündük. Yeni Havalimanı’nda 5 noktaya uçuş var. Bizim de 5 noktadan oraya ulaşımımız olacak. Yeni Havalimanı’nda toplu ulaşım iki ay boyunca yüzde 50 indirimli olacak.” diye konuştu.

Mevlüt Uysal, vatandaşların son model otobüslerle rahat şekilde yolculuk yapabileceğini, en yakın mesafe için 12, en uzak mesafe için ise 30 liralık bedeli istanbulkart ile ödeyebileceğini kaydetti.

İBB’den verilen bilgiye göre ilk etapta hizmete girecek 5 otobüs hattı şöyle:

. Taksim- Beşiktaş-Yeni Havalimanı Hattı (44 km, 100 dakika)

. Yenikapı-Bakırköy-Yenibosna-Yeni Havalimanı hattı (65 km, 110 dakika)

. Kozyatağı metro- Yeni Havalimanı (57 km, 115 dakika)

. TÜYAP – Bahçeşehir- Yeni Havalimanı hattı (58 km, 110 dakika)

. Atatürk Havalimanı-Yeni Havalimanı hattı

Yenihavalimanı ''Havaist'' Otobüsleri Seferlere Başlıyor

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER