Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Yeni Travego -Yeni Maraton Euro 6 Yakıt Tüketim Karşılaştırması

Yeni Travego -Yeni Maraton Euro 6  Yakıt Tüketim Karşılaştırması
02 Mayıs 2016 - 17:07 'de eklendi ve 63869 kez görüntülendi.

2016 model yılı ile Türkiye şehirlerarası otobüs pazarı yepyeni Euro 6 motorları ile yeni oyuncuların rekabetine sahne olmaya başladı bile.

Yeni Mercedes-Benz Travego ve SHD sınıfında ilk kez yer alan yeni Temsa Maraton bu karşılaşmanın ana aktörleri olarak farklı özellikleri ile araç ve filo sahiplerinin beğenisini bekliyor.

Bu araçların ilk teslimatları da geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti.

Mercedes-Benz ilk teslimatta 25 ayrı firmaya 50 yeni Travego ve hemen ardından Esadaş’a 15 yeni Travego ile bu sınıfta yıllardır lider marka olmasının avantajını filo ve finansman yöntemlerinin cazibesi ile birleştirdi. Tabi yeni Travego’nun konfor, güvenlik ve teknolojik olarak standart özellikleri de bu cazibeyi arttırıyor.

Temsa ise yeni Maraton’u yeni Travego’dan daha önce tanıtmasına rağmen bu sınıfta (benim düşünceme göre) henüz yeni olmasının etkisiyle teslim edilen otobüs sayısında şu an için Mercedes-Benz’in oldukça gerisinde.

Bu durumun gayet anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum. Keza kendini SHD sınıfında 1995 yılından beri kanıtlayan ve pazar lideri olan Mercedes-Benz’e karşı yepyeni bir model çıkartıyorsunuz. Yeni Maraton’da yıllar içinde bu güveni sağlayabilirse SHD sınıfında Temsa’nın pazar payını arttıracaktır.

Temsa geçtiğimiz yıllarda iki hamle yaparak Türkiye şehirlerarası otobüs pazarında başarılı ve başarısız iki örnek verdi.

Başarılı örnek; Safir 2 modeli ile 13 metre sınıfını pazara sundu ve 2+1 yerleşim düzenli versiyonu ile (Önce 37 sonra 41 koltuk) ulusal firmalarda neredeyse standart otobüs olmayı başardı.

Başarısız örnek; Çift dingilli Diamond yapılan geniş pazarlama çalışmalarına rağmen bu pazara sunulan en başarısız modellerden biri oldu. Tahminimce Temsa’nın en başarısız modeli.

Günümüze dönersek yeni Travego ve yeni Maraton’un birbirine karşı avantajları bulunduğu açık.

Travego 12,295 metre ve 2+2 koltuk düzenli 46 kişilik tek versiyonu ile pazara sunulurken, Maraton 12,365 metre ve 13,080 metre 2+2 ve 2+1 koltuk düzenli VIP versiyonları ile 2+1 sınıfında Safir 2 ile elde ettiği başarıyı SHD sınıfında da tekrarlamak istiyor.

Yükseklikler ise Travego 3,99 metre, Maraton ise 3,90 metre. Aşağıdaki fotoğrafta sanırım Maraton’un süspansiyon havaları boşaldığından araç yere daha yakın görünerek bizi yanıltıyor.

3t

Travego ve Maraton standart donanımlarının fazlalığı ve opsiyon listesinin kısalığı ile dikkat çekiyor. Tabi ilk kez sunulan yenilikler de Türkiye’de ilk, örneğin; Travego’da yolcu koltuk başlıkları standart, Maraton’da ise yolcu koltuğu ayarlanabilir bel desteği standart.

Bu bilgiler zaten uzunca bir süredir bahsettiğimiz ve yazılarımıza konu olan bilgilerdi. Şimdi elimize ulaşan yeni bilgilerle bu karşılaştırmayı çok farklı bir yere taşıyoruz.

2+2 düzenli, benzer uzunlukta ve benzer ağırlıkta olan bu iki SHD sınıfı Euro 6 motorlu aracın ortalama yakıt tüketimleri ne peki?

Öncelikle söylemek isteriz ki bu iki otobüse ait ortalama tüketim verileri bizlere çeşitli kanallarca ulaştırıldı. Bizlerde bu verileri bu başlık altında sizlerle paylaşarak gelecek dönemlerde de bizlere iletilecek olan verilerle karşılaştırma yapabilecek ve sizleri Euro 6 motorlu bu otobüslerin tüketimi hakkında net olarak bilgilendirebileceğiz.

Fazla meraklandırmadan bilgileri paylaşalım.

İki aracın gösterge tablolarındaki yol bilgisayarı tüketim verilerine bakılınca Travego 100 km’de 20,5 Lt, Maraton 100 km’de 26,5 Lt motorin yakıtı tüketmiş.

g1

g1

g2

Elimize ulaşan ilk veriler bunlar ve şimdiden herhangi bir kesin görüş sağlamıyor. Önümüzde ki aylarda sektörün geri dönüşleri tüketim konusunda genel bir uzlaşı sağlayacaktır.

Aslında yapılması gereken, Almanya’da 2013 yılında Neoplan’ın Cityliner Euro 6 modelinin TÜV tarafından yapılan kapsamlı bir tüketim testi gibi bir testin ülkemiz sınırları içinde satılan modeller için yapılarak kesin bir sonuç elde edilmesi benim fikrime göre.

Bu testin sonuçları da daha önce yine benim tarafımdan bu platformda paylaşılmıştı. Aşağıda tekrar inceleyebilirsiniz.

Kaptan şöförlerimiz ve araç görevlilerinden ise yeni tüketim verileri konusunda bilgiler göndermeye devam etmelerini bekliyoruz.

Saygılarımızla
Fırat KARADAĞ 2016 ©

German TCB certifies particularly low fuel consumption

4lmvy9

With a NEOPLAN Cityliner, MAN has proven just how economical coaches can be. MAN is presenting the test vehicle with its six-cylinder 440-hp MAN D26 engine in Euro 6 at Busworld 2013.

In cooperation with the Technical Board of Control (TÜV Sued), Germany’s leading testing institute, a round course of 1,320 kilometres that can be seen as representative of a coach route was defined. The sections of the route are divided into motorway, secondary road and urban traffic. Based on the number of seats, the vehicle was then loaded up to the limit of its permitted gross weight. A professional driver carried out the test run, which took place under realistic conditions over two weekdays. Nothing occurred to interrupt the measuring runs. Subsequent to evaluation of the data recorded during the trips, the NEOPLAN Cityliner was certified as exhibiting the extremely economical fuel consumption of around 19.8 litres per hundred kilometres. With this record, the NEOPLAN Cityliner sets the standards in its field.

Fırat KARADAĞ 2016 ©
Magazin Ulaşım

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER