Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Yeni Bmc Tuğra’lar İdlib Harekatında

Yeni Bmc Tuğra’lar İdlib Harekatında
12 Şubat 2020 - 15:22 'de eklendi ve 1678 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz yıl BMC tarafından, tamamen öz imkan ve kabiliyetleri ile tasarımı yapılan,8×8 tank taşıyıcı yeni BMC Tuğra’nın Türk silahlı kuvvetlerine teslim edilmişti.
Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bulunan zırhlı birliklerden ,Suriye’nin İdlib şehrine yapılan harekât için, tank ve çeşitli savunma araclarının sevkiyatlarının taşınmasında BMC Tuğra’lar ilk görevlerlerine başladı.Düşman hedeflerine yönelik operasyon sürerken,Bmc’nin üretmiş olduğu diğer çeşitli taktik savunma araçları da sevk edildi.

Bmc Tuğra TTA 70 Ton Net Taşıma

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kara operasyonlarında lojistik ihtiyaçlarını daha hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirmesi için talep ettiği tank taşıyıcı araçlar, yerli ve milli olanaklarla MSB’nin öncülüğünde projelendirildi.

Araç römorku ile 125 ton katar yüklü ağırlığında, 70 ton net taşıma kapasiteli taşıyıcılar, römork üzerine arızalı tankı çekebilmek için 70 ton kapasiteli çekme vinci ve kendini kurtarma vinciyle donatıldı.

Yüzde 30 Dik Eğime Tırmanıyor

Römorku ile yüzde 30 dik meyile tırmanabilen ve 75 santimetre derinliğindeki sudan geçebilen taşıyıcılar, 90 kilometre hıza kadar çıkabiliyor.

Tam dolu yakıt tanklarıyla 950 kilometre yol kat edebilen çekici, kendi başına yüzde 60 dik meyile tırmanabiliyor ve yüzde 30 yan meyilden geçebiliyor.

Aracın üzerinde 620 beygir gücünde 2 bin 720 Nm tork kapasiteli dizel motor ve buna uyumlu 7 ileri 1 geri vitesli tam otomatik şanzıman mevcut.

Süspansyon sistemi parabolik yaylar ve viraj denge çubuğuyla donatılan çekicinin dingilleri ise rijit tipde yer alıyor.

Fren sistemi havalı ve kampanalı tip olan araçta, EBS sistemli çekicilerin ayrıca motor freni ve retarder yavaşlatma sistemi bulunuyor.

Sürücü kabini için modern “Tuğra Kabini” esas alınarak, 4 noktadan süspansiyonu ile sınıfının en genişlerinden olan araç, aynı anda 4 kişinin oturabildiği tank taşıyıcılarda ayrıca 2 yatak, kabin içi ek ısıtma sistemi ve klima ile donatıldı.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER