Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Webasto’dan Otobüslere Hepa Filtre

Webasto’dan Otobüslere Hepa Filtre
19 Ağustos 2020 - 16:35 'de eklendi ve 910 kez görüntülendi.

COVID-19’un küresel bir salgın olarak resmen ilân edilmesinden 8 ay sonra,otobüs üreticilerinin önemli tedarikçilerinden yeni bir çözüm geldi.

Toplu taşıma, aşırı kalabalık da, enfeksiyonların yayılması Covid-19 pandemisinin yayılması riskine karşılık, otobüs dezenfeksiyonu ve hijyen uygulamaları zorunlu oalrka devam ediyor.Ünlü üretici Webasto da ambulanslar için üretmiş olduğu HEPA-14 filtrasyon sistemlerini geliştirerek,otobüs ve minibüs midibüs ve şehir içi toplu taşıma araçları için satışa sundu.

Webasto HEPA Filtreleri havadaki virütik yoğunluğu azaltmak için iki ana özelliği bir arada barındırıyor: Hızlı ve komple bir filtrasyon için çok yüksek hava akışı ve fazlasıyla verimli H14 HEPA filtreleri. 60 Hava Değişimi / Saat gerekliliğini yerine getiren ünite uluslararası HEPA filtre standartlarına ( WHO / CDC / ECDC ) uyumluluk göstermektedir.

HEPA hava filtreleme sistemleri, ambulanslar’ın haricinde de,otobüsler ve tramvaylar için “HFT 300” ve “HFT 600” ile geliştirildi. Webasto, havadaki virüsler, bakteriler, aerosoller ve toz dahil olmak üzere 0,3 mikrometreden daha küçük partikülleri dakikada beş ila on metreküp havadan filtreleyebildiklerini belirtiyor.

Üretici, bu spesifikasyonlarla, iki yeni sistemin HEPA filtre sınıfı H14 gerekliliklerine ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Avrupa Hastalık Önleme Merkezi kurallarına uygun olduğunu söylüyor. ve Kontrol (ecdc). Webasto, arınma derecesinin yüzde 99,995’e karşılık geldiğini ve kişisel koruyucu ekipmanla birlikte otobüsler ve diğer küçük seyahat araçlarında, kurtarma araçlarında acil tıbbi hizmet operatörleri ve hastaların enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltması gerektiğini iddia ediyor.

Farklı büyüklükteki araç iç mekanları için 60 cm ve 120 cm uzunluklarda iki filtre çeşidi mevcuttur. Saatte 300 veya 600 metreküp havayı dekontamine edebilirler. Daha geniş alanları temizlemek için birkaç filtre birleştirilebilir. 20 santimetre çapa, 3,1 kg ve 5,5 kg ağırlığa sahiptirler ve olası herhangi bir konuma kolayca monte edilebilirler. Uygun montaj braketleri mevcuttur ve 30 dakikada montajı mümkün kılar. Filtreleme sistemleri yalnızca 12 Volt veya 24 Volt bağlantı gerektirir. Filtreler kirlenme riski olmadan değiştirilir. Hava filtreleme sistemleri, Webasto Ağustos ayından itibaren Avrupa’da satışa sunuldu.

Ülkemiz de yoğun taşımaların yaşandığı şehirler de,şehirler arası yolculuklarda,gerek işletme gerekse yolcu sağlığı açısından bu tip çözümlerin uygulanması daha zorunlu hale gelmelidir.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER