Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

“Uluslararası Otobüs Yarışması 2018” Başladı

“Uluslararası Otobüs Yarışması 2018” Başladı
22 Haziran 2018 - 21:00 'de eklendi ve 2010 kez görüntülendi.

LASTAUTO omnibus logo ile ilgili görsel sonucu

ETM Verlag, ticari araçlar dergisi ”Lastauto Omnibus” ile ünlü otobüs karşılaştırma testi Uluslararası Otobüs Yarışması’nda hafta boyunca, 13 metrelik üç markanın otobüsü,bir gazeteci ve uzman jüri tarafından test edilecek ve sonuçları ilk olarak Ağustos ayı ortasında yayınlanacak.

 

 

Testlerine başlanan üç tip otobüs 13 metre sınıfında ; Mercedes Benz Türk’ün mimarisi Hoşdereli yeni Tourismo ve Ankaralı Man yeni Lions Coach ve ayrıca İspanyol İrizar İ6 bulunuyor.

Otobüslerin testlerini ise uzmanı Thorsten Wagner yapacak. Wagner aynı zamanda uzun süreli bir çok amaçlı omnibus dergisinin yazarı olan kurucusu “Uluslararası Otobüs Yarışması” jürisinin de üyesidir. 

IBC her yıl karşılaştırmalı test olarak düzenlenen testlerinde ses getirecek.Avrupa çapında bilinen tek dingil 13 metre en ilginç sınıfı,maksimum yeni 19 tonluk verimlilikleri, yakıt tüketimi, sürüş davranışı, verimlilik ve servis kolaylığı, fren mesafeleri, güvenlik sistemlerinin işlevi ve bağlantı ve multimedya sistemlerinin performansı gibi konularda test edilip puanlanacak.

Kısaca Test Otobüslerinin Özellikleri.

Irizar i6S

Orta sınıf da 3.75 metre ve 12.92 metre uzunluğunda önce orta yükseklikte (48 koltuk, 57 azami koltuk kapasitesi). Kasa bir yıl önce yeniden ele geçirildi ve tasarımda duygusal Superhochdecker yani SHD sınıfında ki i8’e göre karateristik özelliğini koruyarak tasarlandı. Etkileyici ön standart LED farlarla ve mükemmel aerodinamiği ile büyülüyor.

Şöför mahali ise dijital ekrana sahip,göğüste dokunmatik ekranın navigasyonun yanı sıra birçok araç işlevinin sezgisel olarak kontrol edilebilmesini sağlıyor. Dış görünümde olduğu gibi iç kısım da İspanyol şıklığına göre toparlandı.

İrizar İ6 S ; DAF Motoruna sahip ve 450 beygir gücünde (2.300 Nm) ve 12 vitesli yeni otomatik ZF Traxon şanzımana sahip.Bu nedenle PPC (Tahmini Güç Aktarma Sistemi Kontrolü) gibi modern verimlilik programları var. Motor özellikleri ve tork eğrileri üç verimlilik programı ile sürücünün isteklerine uyarlanabiliyor ve test sonucu merak konusu ?

Man Yeni Lions Coach

Man yeni Lİons Coach,Avrupa portföyünde ilk kez yeni 13 metrelik iki akslı otobüs, şimdiye bu sınıf da üretimi sadece Neoplan Tourliner oldu.

D26 Euro 6 motorlu,420 beygir (2.100 Nm) ile 12 vitesli ZF TipMatic ile Traxon şanzımana sahip.Halefinde ki gibi olduğunu. selefi kadar aksi birçok özdeş parçaları devralan otobüs.

Modern bir kabuğun içinde, Münih ve Ankara’dan gençleştirilen aslan öne çıkarabilecek mi merak konusu?

Mercedes-Benz Tourismo M / 2 16 RHD

Son olarak katıla Mercedes Benz Türk Hoşdere mimarisi yeni Mercedes Tourismo. Tamamen yeni tasarlanan halefine göre daha yüksek.Uzak hatlar, için maksimum güvenlik ve bir çok özellikler eklenerek daha yüksek bir kalite ile işlevsel özelliklere sahip.

Mercedes yen Tourismo sonuçta 456 beygir ve düz altı silindirli son zamanlarda en iyi verimi birkaç kez kesinleşmiş olan Euro 6 OM 470 motora sahip. (2.100 Nm) 13,11 metre uzunluğundaki test arabası 48 koltuk ve Hız kontrolörleri PPC Standart in-house, otomatik Powershift şanzıman 8’ve SPA (şerit takip sisitemi) ABA 1 ve yaya kazaları önleme yerine tespiti ve yeni Side Guard Assist ile birlikte maksimum güvenlik donanımları mevcut.

Sağlam bir tasarıma ve maksimum güvenliğe sahip yepyeni bir otobüs test sonucu merak konusu ?

Fotoğraf: Patrick Lenz
Yazar ; Thorsten Wagner

Şehirlerarası-13-Metre-MAN-Lion-s-Coach-C-Mercedes-Benz-Tourismo-Irizar-i6S TEST KARŞILAŞTIRMA

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER