Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Rus Ayısı TONAR

Rus Ayısı TONAR
28 Mayıs 2017 - 1:06 'de eklendi ve 2298 kez görüntülendi.


Amerikan Kamyon Endüstrisine Sıradışı Cevap Rus Ayısı TONAR’dan

Römork ve kamyon-çekici üreticisi  Moskovalı “Tonar”, 130 ton yük kapasiteli bir damperli ”road train” kara treni geliştirdi. Bir çekici ve iki yarı römorktan oluşan bu kara treni, ilk olarak Yakutistan’da elmas madenciliği faaliyeti yapmakta olan ”ALROSA” tarafından çalıştırılmak üzere sipariş edildi. 

ALROSA’nın Yakutistan şantiyelerin de şimdilik belli bir alanda testleri yapılan Tonar 45252, gelenekselliğini koruyan tasarımıyla Amerika ve Avustralya çekicilerine benzemekte,ancak şoför mahali ve iç tasarım ise oldukça basit parçalara sahip.

Çekici pnömo elastik elemanlara sahip ön süspansiyon, elastik elemanlara sahip arka süspansiyon ve tork çubukları var. Akslar bir Çinli şirket Hande tarafından üretilmiş. Motor altı silindirli Cummins QSK19 dizel 18.9 litre, 600 beygir  Allison otomatik şanzımana sahip.

Yarı römork Tonar-95405 ; 70 metreküpe kadar dökme yük taşımak üzere tasarlanmış. Yükleme 130 ton. Tonar şu anda tek prototip ve 2016 yılından beri testleri yapılıyor seri üretime geçilmemiş.

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER