Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Özel Röportaj: Mercedes-Benz Çekici Ürün Yöneticisi Can Katipoğlu Actros Yeniliklerini Anlatıyor

Özel Röportaj: Mercedes-Benz Çekici Ürün Yöneticisi Can Katipoğlu Actros Yeniliklerini Anlatıyor
24 Mayıs 2018 - 18:03 'de eklendi ve 4980 kez görüntülendi.
Mercedes-Benz Türk Çekici Ürün Yöneticisi Can Katipoğlu, Aksaray’da üretilen Mercedes-Benz Actros Çekici modellerinin 2018 yeniliklerini, geçtiğimiz günlerde Mercedes-Benz Türk tarafından yalnızca Magazin Ulaşım için yapılan özel etkinlikte anlattı.
GigaSpace, BigSpace ve StreamSpace kabin boylarını artık istediğiniz motor ve donanım seçeneği ile alabileceğiniz Mercedes-Benz Actros çekicileri şimdi Türkiye’nin lider ulaşım sitesi Magazin Ulaşım farkıyla tanıyın…

– Can Bey, bugün burada 3 farklı kabin türündeki Mercedes-Benz Actros çekicileri inceleme fırsatı buluyoruz. 2018 model yılı için kabin, motor ve donanım seçenekleri hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

2018 yılı itibari ile Aksaray Kamyon Fabrikamızda Mercedes-Benz Actros çekicilerde 2,5 m genişliğinde motor tünelsiz StreamSpace kabinimize ilave olarak, yine motor tünelsiz BigSpace ve GigaSpace kabinlerimizi üretmeye ve müşterilerimizle buluşturmaya başladık.

Yeni kabinlerle seçeneklerimize ek olarak müşterilerimize 450’den 630 beygir gücüne varan geniş bir motor yelpazesi de sunuyoruz. (450/480/510/530/580/630 HP) Artık müşterilerimiz ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda istedikleri kabini istedikleri motor gücüyle eşleştirerek kendi Actros çekicilerini tasarlayabiliyorlar.

– Tüm bu modeller Türkiye’de Mercedes- Benz Türk’ün Aksaray Kamyon Fabrikası’nda mı üretiliyor?

Evet, tüm bu modeller Aksaray Kamyon Fabrikamızda üretiliyor.

– Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen kamyon ve çekiciler yıllardır Türkiye pazarında liderliği elden bırakmıyor. 2018 yılında üretim adedi olarak hangi rakamı hedefliyorsunuz ve bu üretimin yüzde kaçı yurt dışı pazarlarda ‘Made in Turkey’ etiketi taşıyacak?

Mercedes-Benz Türk olarak, hedeflerimizi kendimiz belirleyip bu doğrultuda ilerlemeyi ilke edinmiş durumdayız. Geçtiğimiz aylarda Aksaray Kamyon Fabrikamızda ürettiğimiz 250.000’inci kamyonumuzu banttan indirdik. Bu tarihi anı gururla geride bıraktıktan sonra senelik üretim rakamımızı ikiye katlamak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ürettiğimiz araçlarımız hem yurt içi pazarına sunuluyor, hem de yurtdışına “Made in Turkey” etiketiyle ihraç ediliyor.

– Peki, Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen bu yeni çekiciler Türkiye ile birlikte hangi ülke pazarlarında yer alacak?

Farklı kabin ve motor seçeneklerine sahip Mercedes-Benz Actros çekiciler, Türkiye ile birlikte Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Polonya ve daha birçok ülke pazarında yer alacak.

– Euro 6 normları ile Mercedes-Benz güç üniteleri içinde artık V8 tipindeki motoru göremiyoruz. Bu motor tipine Mercedes-Benz veda etti diyebilir miyiz?

Euro 6 dünyası ile Mercedes-Benz, Actros çekicilerde V8 motora veda etti diyebiliriz. Yerine geliştirilen, portföyümüzdeki 6 silindir sıralı OM471 (12,8 litre) ve OM473 (15,6 litre) motorlarımızla yüksek güç, performans ve verimliliği öne çıkarmaktayız.

– 2018 yılı içinde Mercedes-Benz Çekici ailesinde başka ne tür geliştirmeler ve yenilikler yapılacak?

Yeni kabin ve motor gücü seçeneklerinin yanı sıra, müşterilerimiz Actros çekicilerini; Park kliması, Konfor Paketi, İleri Aktif Güvenlik Paketi ve Öngörülü Sürüş Sistemi (PPC) gibi pek çok opsiyonel donanımla taçlandırabiliyor. Bu noktada Mercedes-Benz Actros çekicilerde sunduğumuz Öngörülü Sürüş Sistemi’ne özellikle dikkat çekmek istiyorum. Bu sistem, gidilecek güzergahın topoğrafik yapsını önceden bilerek sürüşü buna göre optimize ediyor. Müşterilerimize de %5’e varan yakıt tasarrufunun keyfini sürmek kalıyor.

– Son olarak sizin eklemek istedikleriniz?

Genişleyen Mercedes-Benz Actros çekici ailesini sizlerle ve müşterilerimizle buluşturduğumuz için mutluyuz. Bu ailenin tamamının Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretiliyor olması, bizim için ayrıca bir gurur kaynağı.

Mercedes-Benz Türk’e davetleri ve verdikleri bilgiler için teşekkür ediyoruz.

Mercedes-Benz Türk Çekici Ürün Yöneticisi Can Katipoğlu’nun anlatımıyla video haberlerimiz de

Fırat KARADAĞ
Magazinulaşım.Com
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER