Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Otokar ULYSO Avrupa’da Tanıtılıyor

Otokar ULYSO Avrupa’da Tanıtılıyor
20 Ekim 2017 - 14:28 'de eklendi ve 1826 kez görüntülendi.

Otokar’ın yeni otobüsü ULYSO Avrupa’da tanıtıldı

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, otobüs endüstrisinin en büyük buluşma noktalarından Busworld Europe Fuarı’nda yeni otobüsü ULYSO’nun lansmanını yaptı.

 

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, otobüs endüstrisinin en büyük buluşma noktalarından Busworld Europe Fuarı’nda yeni otobüsü ULYSO‘nun lansmanını yaptı.

Şirket açıklamasına göre, Belçika’da düzenlenen ve otobüs endüstrisinin en büyük etkinliklerinden olan Busworld Europe (Krotrijk) 2017’de yer alan Otokar, bu yıl 33 ülkeden 350 katılımcının yer aldığı organizasyona 5 aracıyla katıldı.

Başta Avrupa olmak üzere 40’tan fazla ülkede otobüsleri kullanılan Otokar, sektörden gelen talep üzerine geliştirdiği ULYSO’nun Avrupa lansmanını da Busworld’de gerçekleştirdi.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Busworld’de Otokar standında yapılan basın toplantısında yaptığı konuşmada, 10 metre sınıfındaki ilk araçları olan DORUK T’nin pazara sunulduğu ilk günden itibaren şehirlerarası ve turizm taşımacılığının en gözde araçlarından biri olmayı başardığını belirtti.

Taşıma şirketlerinin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda DORUK T’yi yenilediklerini hatırlatan Görgüç, önceki aylarda Türkiye pazarına sundukları yeni DORUK T’yi, şimdi ULYSO T ismiyle Avrupa pazarının beğenisine sunduklarını dile getirdi. Görgüç, şunları kaydetti: “Daha yüksek konfor, yüksek taşıma kapasitesi ve optimum işletme maliyetleri sağlayacak şekilde geliştirilen otobüsümüz yeni DORUK T, hem Avrupa’da hem de Türkiye’de yolcu memnuniyetini artıracak.

Yılın 8 ayında otobüs pazarı Türkiye, İngiltere, İrlanda ve Fransa gibi ülkelerde önemli ölçüde daralırken; Almanya, İspanya ve İtalya’da büyüdü. Türkiye’de daralan iç pazarın etkisiyle Türk otobüs üreticileri ihracat çalışmalarını hızlandırdı. Son 4 yılda Türkiye’nin otobüs ihracatı yüzde 39 arttı. 2017’nin 8 ayında ise yüzde 8’lik artış yaşandı.”

“CİROMUZUN YÜZDE 21’İNİ İHRACATTAN ELDE ETTİK”

Otokar’ın geniş ürün gamı, yaygın satış ve satış sonrası ağı sayesinde mevcut pazarlardaki konumunu güçlendirdiğini ifade eden Görgüç, şu açıklamalarda bulundu: “2017’nin ilk 3 çeyreğinde Türkiye’de satılan her 3 küçük ve orta boy otobüsten 1’i Otokar oldu; Türkiye’de bu segmentteki liderliğimizi devam ettirdik. Yılın ilk yarısında ciromuzu önceki yıla kıyasla yüzde 39 artırdık; elde ettiğimiz 960 milyon TL’lik ciromuzun yüzde 21’ini ise ihracattan elde ettik. Avrupa’da Fransa başta olmak üzere İtalya, İspanya ve Belçika öncelikli pazarlarımız oldu. Son 2 yılda TERRITO ve KENT otobüslerimiz önemli filo alımlarında öncelikli tercihler arasında yer aldı.”

Alternatif yakıtlar konusunda çalışmalarını devam ettiren Otokar’ın akılllı ulaşım teknolojileri konusunda da global ölçekte çalışmalar yürüttüğünü belirten Görgüç, şunları kaydetti: “Son 10 yılda ciromuzun yüzde 4’ünü Ar-Ge harcamalarına ayırdık. Otomotivde gelecek trendlerine baktığımızda daha çevreci, daha güvenli ve daha akıllı ulaşım sistemlerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Bugüne kadar Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü ve ilk elektrikli otobüsü gibi ilkleri gerçekleştiren şirket olarak güvenli ve akıllı ulaşım sistemlerinde de öncü olmayı istedik. Maalesef, ülkemizde her yıl ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan 183 bin trafik kazası oluyor ve bunların yüzde 89’u sürücü kaynaklı gerçekleşiyor.

Akıllı otobüslerimizle bu oranın azalmasına katkıda bulunmak istedik. Bu nedenle işortaklarımızla birlikte Avrupa Birliği’nin Euroka Celtic-Plus programı kapsamındaki CoMoSeF projesine katıldık. 7 ülkeden 21 kurumun katıldığı projede Türkiye konsorsiyumu olarak araç üzerinde uygulama gerçekleştiren tek şirket olduk. Önemli katkılar sağladığımız Comosef projesinin EU Celtic-Plus İnovasyon Ödülü alması bizi ayrıca sevindirdi.”

Proje kapsamında geliştirilen akıllı otobüs; diğer araçlarla, yol kenarı üniteleriyle haberleşiyor, sistemde alınan gerçek zamanlı verler ile trafikte güvenliğin artırılması hedefleniyor.

Busworld Europe’ta ayrıca, Otokar’ın şehiriçi taşımacılığı için tasarladığı 8,4 metrelik Sultan LF otobüsü yeni şehiriçi otobüs konsepti olarak sergilendi. Önceki aylarda Türkiye pazarına sunulan SULTAN LF, Türkiye’de pek çok ilçe ve beldede taşımacılık yapmaya başladı.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER