Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Otogar Yeni Sahibini Bekliyor

Otogar Yeni Sahibini Bekliyor
16 Mayıs 2019 - 20:45 'de eklendi ve 2222 kez görüntülendi.

4 Mayıs itibariyle İstanbul Esenler’deki 15 Temmuz Şehitler Otogarı’nın 25 yıllık işletme süresi sona erdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile otogarı şu anda yöneten Avrasya Terminal İşletmeleri AŞ (AVTER) arasında mevcut siyasi belirsizlik ve seçim kararınndan dolayı henüz bir görüşme gerçekleşmedi. Sözleşme şu an itibariyle bitmiş durumda.İstanbul Belediyesi CHP Meclis üyeleri otogarın akıbeti hakkında soru önergesi verdi.

İŞTE CHP’NİN SORU ÖNERGESİ

‘130 MİLYON DOLAR MASRAF YAPTIK’

Öte yandan AVTER Başkan Yardımcısı Mustafa Yıldırım bir gazeteye yaptığı açıklamada 29 milyon dolara mal olmuş bir yatırıma 130 milyon dolar masraf yaptıklarını iddia ederek yap işlet devret projelerinde sürenin 49 yıl olduğunu otogara 25 yıl işletme hakkı verilerek kendilerinin mağdur edildiğini ifade etti.

Yıldırım, “Otogarın işletmesine devam etmek istiyoruz. 168 hisse sahibi var burada. Bu otogarda 5 bin kişi yaşıyor. Mağduriyetler oluşmasın” diye konuştu.

‘TALEPLERİMİZİ ANLATMAK İSTİYORUZ’

1994 yılındaki otogar projesinde öngörülenden çok daha fazla bir yatırımı alana yaptıklarını anlatan Yıldırım, “İstanbul’un yönetiminde kim olacaksa onunla konuşmak ve taleplerimizi anlatmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

AVTER otogarın işletmesini 25 yıl daha devam ettirmek için talep yazısını İBB’ye gönderdi. Yıldırım İBB’ye sundukları teklifte yönetimde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de temsil edilmesi önerisinde bulunduklarını belirtti.

Otogar Esnafları Derneği Başkanı Şahap Önal ise yaptığı açıklamada AVTER’in garı işletmek için yasal süresinin dolduğuna vurgu yaptı. Önal, “Şu anda bu alan fiilen İBB’nin işletme karmaşasının bir an önce sona ermesi gerekiyor” diyor.

GÜNDE 2 BİN OTOBÜS ÇIKIŞ YAPIYOR

Otogar’ı işleten Avrasya Terminal İşletmeleri sözleşmenin uzatılmasını isterken Otogar Esnafları Derneği Başkanı Şahap Önal ise Otogarın taşınmasının  mümkün olmadığını açıklamış idi ve ;

“Otogar için yeni bir proje çizildi, revize projesi. Sözleşmenin 10-15 yıl uzatılması şartıyla 3’lü bir yönetimle, yeni bir şirketle devam edilmesini istiyoruz. Proje İBB’ye taslak halinde sunuldu. Otogarın yeni bir yönetimle yönetilmesini istiyoruz. İlk etapta İBB’nin işletmeyi ele alması gerekiyor. Özellikle otoparkla ilgili problem büyük. UKOME kararları var, davalar var. Otogarın taşınması şu anda söz konusu değil, çünkü yer yok. Ek binalar yapıldığı zaman ihtiyacı karşılayabilir. Bir an önce işletmeye el konulmalı. İSPARK işletebilir. Şu anda sahipsiz. Günde 2 bin otobüs çıkış yapıyor. Benzin istasyonu, otoparkı var, otelleri var, her yerden para kazanılıyor. 1 milyon cirosu var. Ama hizmet yok. Can güvenliği yok. İBB işletmeli. El koymalı.” dediSON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER