Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Otobüsler Uygun Şoförler Uygun Değil

Otobüsler Uygun Şoförler Uygun Değil
14 Ocak 2018 - 21:30 'de eklendi ve 1995 kez görüntülendi.

 

Eğitimsiz şoförler şehir içi ulaşımın da adeta ; Ali Kıran Başkesen.

Otobüsler uygun şoförler uygun değil,bu tespit şehir içi taşımacılık yapan usta şoförlerin,araç sahiplerinin maliyeti düşürmek adına ehil olmayan kişilerin şoför olması ve bugün Bursa da yaşanan olay neticesinde yapıldı.Şoför eğitimleri ile ilgili her defasında,eğitimler verildiğini açıklayan belediyeler ve özel halk otobüsü sivil toplum örgütlerinin de, her geçen günü daha sık gündeme gelen bu tip olaylar karşısında,şoför eğitimleri ile alakalı her hangi bir faaliyet de bulunmadıkları ortaya çıktı.

 

Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesi Hürriyet Mahallesi’nde oturan 47 yaşındaki Necla D. geçirdiği sistemik lupus eritematozus hastalığı nedeniyle 2 yıl önce tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldı.

Sosyal medya’yı sallayan paylaşımla mağdur kadın haftanın 2 günü tedavi için B46 hat numaralı özel halk otobüsüyle Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitmesi gereken Necla D. otobüs şoförlerinin kendisini almadan duraktan ayrılmalarından yakınıyor. Necla D.’nin otobüse alınmadığını gören bir vatandaş ise bu anı cep telefonu kamerasıyla kaydederek Necla D. ile paylaştı.

Görüntüde; özel halk otobüsü engelli vatandaşı almadan duraktan ayrılırken Necla D. otobüsün arkasından seslenerek bir süre takip etti. Yaşadıklarını anlatan Necla D., şoförlerin kendisini görmezden gelip duraktan ayrıldıklarını iddia etti.

Necla D., “Yüzde 83 engelliyim. Hastalığım gereği ömür boyu tedavi görmek zorundayım. Tedavilerim için haftada iki gün oturduğum semt olan Hürriyet’ten Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne B46 hat numaralı özel halk otobüsünün kullanarak yolculuk yapıyorum. Ne yazık ki B46 şoförleri duraktaki yolcuları aldıktan sonra engellilerin tekerlekli sandalye ile binebilmesi için gerekli olan engelli rampasını açmıyorlar. Engelli rampasının açılabileceği mesafede durağa yaklaşmıyorlar. Ben rica ettiğim zaman da gaza basıp gidiyorlar. Beni defalarca hastane durağında ve Hürriyet durağında bıraktılar. 30 dakika kadar otobüsü bekliyorum gelen otobüs engellilerin binmesi için uygun değilse bir 30 dükika daha beklemek zorunda kalıyorum. Gelen otobüsün şoförü beni almadan gidiyor, ben de otobüsün arkasından çaresizce bakıyorum. Bu konuda defalarca BURULAŞ ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne şikayetlerde bulundum. Bunu yapan otobüslerin plakalarını ve duraktan geçiş saatlerini bildirdim. Yaşadıklarını anlatan dilekçeler yazdım. Ne yazık ki hiçbirinden sonuç alamadım” dedi.

“SENİN GİBİLERLE UĞRAŞMAK ZORUNDA DEĞİLİZ”

Otobüse binmekle sorunlarının bitmediğini ve otobüs şoförleriyle sık sık tartışmalar yaşadığını da iddia eden Necla D., “B46 numaralı otobüsün şoförleriyle defalarca tartıştım. Şoförlerden biri otobüsteki tüm yolcuların gözü önünde ‘Zaten otobüse bedava biniyorsun, bir de seninle uğraşmak zorunda değilim’ dedi. Tüm yolcuların karşısında onurumu kırıp beni rencide etti. Bu şoförlerin neredeyse tamamı ile tartıştım” dedi.

Necla D.’nin iddia ettiği sorun üzerine söz konusu durakta B46 hat numaralı otobüsü ve durakta yaşananlar uzak mesafeden görüntülendi.

Durakta kaldırıma uzakta duran şoför normal yolcularını aldı. Daha sonra Necla D. otobüs şoföründen engelliler için olan rampayı açmasını istedi. Şoför Necla D.’nin talebini dikkate almadan duraktan ayrıldı.

Bu anları anlatan Necla D., “Görüntülediğiniz olayı ben o kadar sık yaşıyorum ki, otobüs durağı geliyor, kendimi gösteriyorum, yolcularını alıyor, görüldüğü gibi, ‘Lütfen biraz yaklaşın ve rampayı açın, otobüse binebileyim’ şeklinde rica ediyorum. ‘Ben seni almak zorunda değilim’ gibi sözler söyleyerek gaza basıp gidiyorlar” şeklinde konuştu.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER