Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Mercedes-Benz Türk’den Yeni CONECTO

Mercedes-Benz Türk’den Yeni CONECTO
29 Eylül 2016 - 19:44 'de eklendi ve 2056 kez görüntülendi.

Mercedes Benz Türk’ün Hoşdere Fabrikasında üretmiş olduğu şehir içi otobüsü Conecto yenileyerek pazara sundu.

Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen Conecto Solo ve Conecto Körüklü tamamen yenilendi. Euro 6 normuna uygun motora sahip olan yeni Mercedes-Benz Conecto, üstün teknolojisi,güvenlik standartları, yeni tasarımı, yolcu ve sürücü konforu, yakıt tasarrufu ve CNG seçeneği ile şehiriçi ulaşımın “en karlı yatırımı” olacak.49 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Mercedes-Benz Türk, dünyanın en modern otobüs fabrikalarından olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda ürettiği şehiriçi otobüs modeli Conecto’yu tamamen yeniledi. Yeni Conecto, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle kamuoyuna tanıtıldı.

Bugüne kadar Türkiye’de toplamda 964 milyon avroluk yatırım yapan Mercedes-Benz Türk, bunun 432 milyon avroluk kısmını otobüs üretimi alanında gerçekleştirdi. Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen otobüslerin yüzde 80’inden fazlası 70’in üzerinde ülkeye ihraç ediliyor. 20 yıl önce O345 adıyla üretilmeye başlanan ve bugüne kadar 10.976 adet üretilen Conecto modelininde bu süre içinde yüzde 80’i ihraç edildi.

 

 

Süer Sülün: “Yeni aracımızın üstün teknolojisi, tasarımı, güvenlik standartları ve özellikle yakıt tasarrufu ile şehiriçi ulaşımın ‘en karlıyatırımı’ olacağına inanıyoruz.”

Mercedes-Benz Türk Otobüs ve Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, “1.300 adedi Hoşdere fabrikasında üretilmiş Conecto olmak üzere toplam 3.600 adet Mercedes-Benz marka şehiriçi otobüs halen Türkiye’de toplu taşıma hizmeti vermektedir. Türkiye’nin 3 büyük belediyesine ait araç filolarında ağırlıklı olarak araçlarımız hizmet verirken, İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemlitaşıma hatlarından metrobüs hattında an itibariyle sadece Mercedes-Benz marka Conecto, Citaro ve Capacity otobüsler çalışmaktadır. Mercedes-Benz,ürünleri ile beraber sunduğu entegre servis hizmetleri ile de sektörde öncüolmaya devam etmektedir. İETT öncülüğünde başlayan ‘garaj işletim modeli’

çerçevesinde İETT filosundaki 887 araç 330 personel ile haftanın 7 günü 24 saat yüzde 95 oranında Mercedes-Benz Türk tarafından sefere hazırtutulmaktadır. Aynı şekilde Konya Belediyesi’nde de araçların sefere hazır halegetirilmesi ile ilgili tüm hizmetleri Mercedes-Benz personeli vermektedir.

1996 yılında O 345 olarak üretmeye başladığımız ve 2007 yılında Conecto adıyla yenileyerek piyasaya sunduğumuz şehiriçi otobüsümüzü buradan edindiğimiz tecrübelerle daha da iyileştirmek için sürekli çalıştık ve yatırımyaptık.

Yeni aracımızın üstün teknolojisi, tasarımı, güvenlik standartları ve özellikle yakıt tasarrufu ile şehiriçi ulaşımın ‘en karlı yatırımı’ olacağına inanıyoruz.Genişleyen iç havuzu, tamamen yenilenen şoför mahalli, yeni nesil iklimlendirme sistemi, sunduğu geniş donanım alternatifleriyle ve özellikle yakıt tasarrufu sağlayan reküperasyon sistemine sahip sınıfındaki tek model olması özelliği ile sektörde fark yaratacak bir ürün ile bugün tanışacaksınız. Yeni Conecto, solo ve körüklü olarak artık dizelin yanı sıra CNG motor seçenekleri de sunuyor.Mercedes-Benz Türk olarak müşterilerimizin ve yolcuların beklentilerini doğru tespit etmek ve ihtiyaçlara göre en doğru araçları sunmak her zaman en önemlihedefimiz oldu.” dedi.

 

Yeni Euro 6 motor ve reküperasyon modülü sayesinde yakıt ekonomisi ve ekolojik kazanımTam alçak tabanlı bir otobüs olan Conecto 4 farklı model ve motor seçeneğisunuyor:

– Conecto Solo dizel: Euro 6 normuna uygun, 220 kW (295 PS) gücündeki

yeni OM 936 motor

– Conecto Solo CNG: 222 kW (298 PS) gücündeki Mercedes-Benz M 936

G motor

– Conecto Körüklü dizel: 265 kW (349 PS) gücündeki Mercedes-Benz OM

470 motor

– Conecto Körüklü CNG: 222 kW (298 PS) gücündeki Mercedes-Benz M

936 G motor

Mercedes-Benz mühendisleri tarafından geliştirilen düşük emisyon değerli yeninesil motor, daha fazla yakıt tasarrufu sunuyor. Sadece yeni Conecto otobüslerinde bulunan reküperasyon modülü sayesinde otobüsün depoladığı enerji ilave yakıt tasarrufu olarak geri dönüyor. Yeni Conecto AdBlue ve motor

yağı tüketiminde de önemli ölçüde azalma sağlıyor.Yeni Conecto’nun renkli gösterge ekranlı yol bilgisayarı sayesinde anlık yakıttüketimi ve seyir bilgileri kolaylıkla takip edilebiliyor ve yakıt tüketim miktarı hesaplanabiliyor.

Yeni B2E (Bus Electric Electronic) teknolojisi ile teknik altyapısı tamamen değişen yeni Conecto, güçlü yeni Euro 6 motoru ile çok daha ekonomik. Bunun yanı sıra kullanımı kolay kontrol üniteleri ile kumanda ediliyor. Araçtaki kablo sayısı azaltılarak arıza olasılığı minimuma indirilirken aracın ağırlığının azaltılması da yakıt tasarrufuna ek katkı sağlıyor. Arıza durumunda, sorunun ne olduğu renkli ekranda görsel ikonlarla açıklamalı olarak gösteriliyor ve hızlı birşekilde çözülmesi sağlanıyor. Yolcu için en üst düzeyde konfor 26 oturan, 77 ayakta ve 1 engelli olmak üzere 104 kişilik yolcu kapasitesinesahip olan yeni Conecto Solo ve 35 oturan, 123 ayakta ve 1 engelli olmak üzere 159 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan yeni Conecto Körüklü hem sürücüsüne, hem yolcusuna en üst düzeyde konfor sunuyor. Genişleyen iç hacmi sayesinde ve 3.120 mm yüksekliği ile ferah bir yolcu ortamı sunuyor. Yeni Conecto otobüsün içinde bulunan ve aracın her alanını görebilen kameralar, engelli erişimine uygun giriş rampası, yana yatma fonksiyonu, 3 adet basakmaksız kapı, çocukarabası ve tekerlekli sandalye için özel ayrılmış emniyet kilitli park yeri ve tek parça halindeki panoramik camları ile en üst düzeyde yolcu konforu sağlıyor.Patenti Mercedes-Benz Türk’e ait olan yeni nesil havalandırma konsepti ile aracın içi artık daha havadar. Aracın ağırlığını azaltarak yakıt tasarrufu sağlayan bu sistem aynı zamanda klimanın verimini arttırarak daha iyi soğutmasını sağlıyor.

Konforlu sürüş için yeni teknolojiler

Yeni tasarlanan kokpit, modern gösterge paneli ve renkli ekran sürücüsüne hem modern bir atmosfer, hem de rahatlık sunuyor. Ergonomik ve kokpitle uyumlu tasarıma sahip, erişimi kolay butonlar, sürücünün tüm kontrolü ellerinin altında tutmasını sağlıyor. Direksiyon üzerindeki çok fonksiyonlu düğmelerle yol bilgisayarı kumanda ediliyor. Yeni Conecto’da bulunan 7 adet kamera ile araçtaki tüm noktalar rahatlıkla gözlemlenip kaydedilebiliyor ve 8 kanallı kayıt cihazı ile takip edilebiliyor. Geri vites devreye girdiğinde otomatik olarak ekrana yansıyan arka kamera görüntüsü araç kullanımını çok daha güvenli ve rahat hale getiriyor. Bunun yanında 2 adet monitör sayesinde de hat bilgileri yolculara aktarılabiliyor. Yeni Conecto’nun şoför kabini talebe göre yarım pencere veya tam pencere ile yolcu kısmından ayrılabiliyor.

Aktif ve pasif güvenlik sistemleri ile sınıfının öncüsü

Geniş kapsamlı aktif güvenlik paketi ile donatılan yeni Conecto, dört tekerlekte de disk frene sahip. Aracın standart donanımında bulunan ABS (Anti Blokaj Sistemi), ASR (Anti Patinaj Sistemi) ve EBS (Elektronik Fren Sistemi) seyir güvenliğini sağlıyor. Otomatik şanzımana entegre retarder, aracın fren sistemi ile birlikte sarsıntısız yavaşlamasını sağlıyor ve fren mesafesini kısaltıyor, fren ömrünü uzatıyor. Yeni Conecto’nun yenilikçi ve hafifletilmiş karoseri sayesinde Euro 6 motor ile gelen ağırlık artışı dengeleniyor. Mercedes-Benz mühendisleri tarafından geliştirilmiş olan yeni karoseri yapısıyla 2018 yılında geçerli olacak kanunlara şimdiden uyum sağlanıyor. Yenilikçi karoseri yapısı, üst gövdenin bir kaza durumunda garanti etmesi gereken “hayatta kalma alanını” sağlıyor.

Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere Fabrikası’nda üretilen ve kullanıcısına en üst düzeyde güvenlik, konfor, ergonomi, güç / performans sunan şehiriçi otobüsü yeni Conecto, ekonomi ve yüksek kazanç için gerekli tüm şartları yerinegetiriyor. En üst düzeydeki sağlamlık ve dayanıklılık kriterlerine uygun olan yeni Conecto, kataforez daldırma boya tesisinde gördüğü işlem sayesinde korozyona karşı en son teknolojiyle korunuyor.

 

http://magazinulasim.com/Konu-mercedes-benz-yeni-conecto-2215.html?pid=79769#pid79769

 

14523207_1561659960526101_1453108855385317214_n

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER