Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Man Busworld Fuarı’nda Yeniliklerini Sergiledi

Man Busworld Fuarı’nda Yeniliklerini Sergiledi
30 Ekim 2019 - 16:18 'de eklendi ve 1401 kez görüntülendi.

MAN Truck & Bus bu çözümlerini,    18 – 23 Ekim tarihleri arasında Brüksel’de düzenlenen Busworld Europe 2019 ticaret fuarında sergiledi.

MAN Lion’s City: kentiçi ulaşımının geleceği için hazır

MAN Lion’s City, kentiçi ulaşım ile ilgili tüm güncel ihtiyaçları karşılıyor. MAN yeni nesil şehir otobüsleri ile her müşterinin bireysel ihtiyaçlarına göre ve pazar ihtiyaçlarını karşılayacak kentiçi ulaşımda etkin ve çevre dostu çözümler sunuyor. MAN, bu çözümlerden biri olan tamamen elektrikli Lion’s City E’nin 35 koltuklu, 12 metre uzunluğundaki bir solo versiyonunu da Busworld Europe 2019’da sergiledi. Dizel, doğal gaz ve hibrit versiyonları da bulunan bu E-otobüs, sıfır emisyonlu güç sistemi ile şehir otobüslerinin yeni neslini tamamlıyor.

MAN Lion’s City E

Busworld ziyaretçileri, Lion’s City E’nin elektrik güç sisteminin eşsiz kalitesi ve taklit edilemez tasarım unsurlarını ilk kez yakından görme fırsatı buldular. E-otobüsün en belirgin farklılıkları; bir motor kulesinin olmaması, bataryaların tavanda konumlanması ve bunun sayesinde arka sırada elde edilen dört koltuk olarak öne çıkıyor. Solo otobüste, tamamen elektrikli güç dağıtım sistemi 160 kW’tan 270 kW’a kadar ulaşan güç üretebiliyor. Lion’s City E, bataryaların tüm hizmet süresi boyunca ortalama 200 km olan mesafe kapasitesi, iyi koşullarda ise 270 km’ye kadar çıkabiliyor.

MAN Lion’s City 19 EfficientHybrid

Busworld Europe 2019’da’da ilk kez sergilenen araçlardan Lion’s City 19 EfficientHybrid ise MAN’ın şehir otobüsleri ailesinin yeni konvansiyonel üyesi oldu. Toplam 18.75 metre uzunluğunda olan otobüs, MAN’ın cazip düşük maliyetli şehiriçi ulaşım çözümüyle yeni nesil tarifeli servis otobüsleri neslinin genişlemesine katkıda bulunuyor.

Fuarda yer alan üç dingilli sergi aracında, benzer konfigürasyonlu bir Lion’s City 18’den dört koltuk daha fazla, toplam 38 yolcu koltuğu bulunuyor. MAN tarafından sunulan tüm içten yanmalı motorlar gibi, 1 Eylül 2019 itibari ile yürürlüğe giren Euro 6d emisyon standartlarını karşılayan 360 hp (265 kW) gücünde son derece etkin bir D1556 LOH dizel motor, otobüse güç veriyor. Otobüs, MAN EfficientHybrid motoruyla çok daha ekonomik ve çevre dostu bir çözüm sunuyor. Stop-start fonksiyonu da araç durduğunda, sessiz ve sıfır emisyonlu olmasını sağlıyor.

Fuarda sergilenen Lion’s City 19, aynı zamanda güvenlik standartlarını da yeniden belirliyor. Kör noktanın neden olduğu kazaları önlemek amacıyla bu körüklü otobüsün, yaya dedektörlü aktif bir dönüş asistanı sistemi bulunuyor. MAN’ın Brüksel’de ilk kez sergiledikleri arasında yer alan bu yeni sistemi; aracın önünde ve her iki yanındaki kameralar da trafiği otomatik olarak izliyor ve sürücünün üzerindeki baskıyı azaltıyor. Sürücü, potansiyel tehlike ya da çarpışma durumlarında, görüş alanındaki göstergelerde görsel olarak, bir uyarı sinyali ile de işitsel olarak aktif biçimde uyarılıyor. Sistem, hem ön tarafta hem de dönüş sırasında potansiyel çarpışmalara karşı uyarıda bulunuyor. Bunların yanı sıra yeni sürücü ve dönüş asistanı sistemleri, kör noktadaki yayaları, bisikletlileri ve motosikletlileri belirlemekteki ve sürücüyü tehlikeli durumlara karşı aktif şekilde uyarmaktaki güvenilirliğiyle de emniyeti arttırıyor.

Uygun maliyetli, güvenilir ve popüler: MAN Lion’s Coach

Busworld Europe 2019’da sergilenen MAN araçları arasında, FC Bayern Munich, Paris Saint-Germain futbol kulüplerinin yanı sıra ilkbahardan bu yana Alman milli takımı için de seyahat güvenliği ve konfor sağlayan, bu anlamda da yolcu otobüslerinde gerçek bir şampiyon olan MAN Lion’s Coach da yer aldı. Fuardaki MAN standında, 48 koltuklu, 13 metre uzunluğunda, bir asansör ve iki tekerlekli sandalye alanı ile Lion’s Coach C’nin uzun mesafe modeli sergilendi. İki dingilli araç, geniş bagaj hacmi ile de öne çıkıyor. Olağanüstü etkin 470 beygir gücündeki (346 kW), maksimum 2,400 Nm torklu D2676 LOH motorun güç verdiği otobüste, 12 vitesli MAN TipMatic Coach şanzımanı da bulunuyor.

NEOPLAN: inovatif güvenlikle birleşen ayrıcalıklı yolculuklar

Fuarda sergilenen NEOPLAN Tourliner L, özgün niteliklerinin yanı sıra benzersiz tasarımı ile de ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı.

Tourliner aracının dış tasarımında göze çarpan en önemli özelliklerden biri de, ön sıra yolcularına daha iyi görüş imkanı vermek üzere B direğinin ideal şekilde konumlandırılması oldu. 2+1 VIP oturma düzenine sahip bu otobüste, sıcak renklerdeki ortam ışığı kullanıldı. Tourliner’da, konforlu seyahati aktif çalışma ile birleştiren inovatif, ofis olarak da kullanılabilen fonksiyonel bir iç alan da bulunuyor. Otobüs Modifikasyon Merkezi tarafından gerçekleştirilen bu eşsiz iç mekan tasarımında; araç içi WiFi, 230 volt priz, USB girişleri ve birbirine bakan her iki koltuğa iki masa ile oluşturulan ofis altyapısı, bir yandan seyahat ederken, aynı zamanda huzur verici ve lüks bir çalışma ortamı da sağlıyor.

Sergilenen bu özel NEOPLAN Tourliner L’de, 470 beygir gücünde (346 kW), maksimum 2,400 Nm torklu ultra modern bir D26 motorun yanı sıra otomatik MAN TipMatic Coach şanzıman bulunuyor.


Skyliner’a OpticViewMAN standında,tasarım ötesi Ankara’lı NEOPLAN Skyliner da sergilendi. Skyliner,cam tavan yeni nesil ince 76 kişilik özel koltuklarıyla rahat bir ortam sağlamasının yanı sıra mutfak donanımı ile yeni hizmet setleri, NEOPLAN Skyliner’ı öne çıkarıyor. D2676 LOH dizel motor 510 beygir gücü (375 kW), azami 2,600 Nm torka sahip. MAN TipMatic 12 vitesli otomatik şanzımanlı ve elektronik kontrollü amortisörlere sahip.

Skyliner da son yenilikler ise aracın her iki yanındaki kameralar, sürücünün günışığına bağlı kalmaksızın yüksek çözünürlüklü rahatlıkla görebileceği kör nokta problemini de ortadan kaldırıyor.Kullanılan kamera teknolojisi, görüntü almayı da mümkün kılıyor.Kamera sistemi, aynalardaki, buğulanma, tozlanma ya da güneş parlaması gibi olumsuz şartlara karşı özelliğe sahip.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER