Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Elektrikli Otobüs Üretiminde Stratejik Ortalık

Elektrikli Otobüs Üretiminde Stratejik Ortalık
28 Mart 2017 - 18:21 'de eklendi ve 2545 kez görüntülendi.

Yerli elektrikli otobüste montaj iş birliği

Bozankaya ve Karsan, elektrikli otobüs üretimi için stratejik iş birliği anlaşması imzaladı.

Geleceğin en önemli teknolojileri arasında yer alan elektrikli araçlara yönelik ilgi her geçen gün katlanarak artıyor. Çevreci olması sebebiyle markaların gündem maddeleri arasında yer alan yeni nesil teknoloji, toplu taşıma sektöründeki üreticilerin de dikkatini çekiyor. Bu kapsamda ortaklığa gitme kararı alan Bozankaya ve Karsan, elektrikli otobüs için güçlerini birleştirdiklerini duyurdu.

İmzalanan anlaşma ile Bozankaya üretimi otobüslerin üretimi Karsan’ın Bursa tesislerinde gerçekleştirilecek. 3 yılı aşkın bir Ar-Ge sürecine sahip olan ve batarya yönetim sisteminin tescillendiği otobüsün 2017’nin sonundan itibaren 3 yıl içerisinde 900 adet üretilmesi hedefleniyor. Geçtiğimiz yıl Eskişehir ve Konya’da hizmete giren otobüslerin bu senenin ilk yarısında ise İzmir’de faaliyete geçeceği belirtiliyor.

Yüzde 100 yerli tasarım ve milli üretim yaptıklarını ifade eden Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, yurt dışından gelecek taleplerin de takip edileceğini fakat önceliğin ilk etapta yurt içi olduğunu söyledi. Türkiye’nin ilk yerli Trambüs, elektrikli otobüs ve yerli tramvay üreticisi ünvanına sahip Bozankaya, 2015’te “Avrupa’da Yılın Şirketi” seçilmişti.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER