Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

DAF Türk Pazarında İddialı

DAF Türk Pazarında İddialı
23 Ağustos 2017 - 20:02 'de eklendi ve 2558 kez görüntülendi.

 

DAF Türkiye lanse ettiği yeni nesil modelleri Cf ve XF ile Türkiye ağır ticari araç pazarına daha fazla verimlilik ve daha fazla sürüş konforu sunuyor.Yeni XF 106 ve CF serisinin Türkiye tanıtımını bugün İstanbul Park’ta gerçekleştirdi. Basın mensupları, müşteriler ve servisler için yapılan organizasyonda test sürüşü de yapıldı.Motordaki inovasyonlar, yeni güç aktarma organları ve iyileştirilen aerodinamik yapı sayesinde yüzde 7 daha az yakıt tüketimi, 100 kg. artırılmış istiap haddi ve maksimum çalışma süresiyle müşteri ihtiyaçlarının tamamını karşılıyor.

Krone ve Total işbirliği ile gerçekleşen etkinliğin ev sahipliğini DAF Trucks Türkiye Müdürü Gregor Van Der Mark yaparken, DAF Trucks Türkiye Bölge Satış Müdürü Ali Güler, Krone Ceo’su Rıza Akgün ile Total Direkt Satışlar Müdürü Erçin Arpacı da etkinlikte yer aldı. Test sürüşü öncesi araçla ilgili bilgiler veren DAF Trucks Türkiye Bölge Satış Müdürü Ali Güler ; ”sektörde performansı artırılmış ve masrafları azaltılmış araçların rağbet gördüğünü ve DAF XF’in bu ihtiyaçları gidermek için geliştirilmiş bir araç” olduğunu söyledi.

Ali Güler, DAF XF ve CF modellerinde verimliliğe odaklandıklarını belirterek toplamda yüzde 7’ye varan bir yakıt tasarrufu sunduklarını aktardı. Güler sunumunda yakıt tasarrufunda elde edilen yüzde 7’lik rakamın tek bir araçta sahibine 3 bin Euro’luk tasarruf sağlayacağını söyledi. Araçların 100 kilogram daha hafif olması da yakıt tüketimini düşüren ve tasarruf elde edilmesini sağlayan gelişimlerden biri. Güler bunun tek bir araçta nakliyeciye kazancının 600 Euro olacağının bilgisini verdi. 100 bin kilometreye çıkarılan bakım aralığı ile servis giderlerinde de yıllık 250 Euro’luk bir tasarruf söz konusu olacak.

Paccar MX motorları; hava yönetimi, yeni ve daha da verimli bir turbo şarj, yeni bir EGR sistemi ve yeni bir valf çalıştırma sistemi kullanarak daha da geliştirilmiş. Daha yüksek sıkıştırma oranı ile yeni pistonlar, enjektörler ve enjeksiyon stratejileri olan yeni bir yanma sistemi geliştirilerek, ısıl verimi artırılmış. En düşük yakıt tüketim değerlerini elde etmek için, en yüksek mekanik verimliliği sağlamak amacıyla, yeni yüksek verimli değişken devirli soğutma, direksiyon ve yağ pompaları kullanılmış. Yeni tahrik hatlarını geliştirirken dikkate alınan önemli ilkelerden biri, sınıfındaki en iyi yakıt tasarrufu sağlamak için motor devrini düşürmek. Motorun devrini düşürmek için Paccar MX-11 ve MX-13 motorların maksimum tork değeri büyük oranda düşürülmüş ve 900 dev/dak’dan itibaren elde edilebiliyor. Ürün portföyünün en güçlü üyesi olan 390 kW/530 hp PACCAR MX-13 motor, 1000 dev/dak’da 2600 Nm tork üretiyor.

VERİMLİK YENİ VİTES KUTUSU İLE DESTEKLENİYOR

En yeni nesil TraXon otomatikleştirilmiş şanzımanlar, yeni CF ve XF serisinde standart olarak sunuluyor. 12 vitesli model standart ve 16 vitesli model isteğe bağlı olarak alınabiliyor. Daha düşük sürtünme kayıpları, daha da hızlı vites büyütme kabiliyeti ve EcoRoll’un kapsamlı olarak kullanımı ile en düşük yakıt tüketimi elde ediliyor. Sessiz ve sarsıntısız çalışma ve hassas debriyaj çalışması da sürücü konforunu artırıyor. Şanzıman devir aralığının genişletilmesi, daha hızlı tahrik hatları kullanıldığında bile üstün manevra kabiliyeti sağlıyor.

YÜKSEK VERİMLİ ARKA DİNGİL TASARIMLARI

Arka dingil tasarımları daha da geliştirilmiş ve tahrik hattı özelliklerine bağlı olarak yalnızca 1000 – 1040 dev/dak’da 85 km/saat seyir hızlarında 2,05:1’e kadar devir düşürme imkânı sunuyor. Yeni nesil arka dingil diferansiyellerinde tamamen yeni bir mahruti dişli ve pinyon tasarımı kullanılmış. Son derece düşük gürültü seviyeleri ile en yüksek dayanıklılık ve verimlilik amaçlanmış. En yeni teknolojilerin kullanıldığı taşlama işlemini içeren yeni üretim yöntemi, bunun elde edilmesinde büyük rol oynuyor. Arka dingillerde düşük viskoziteli yağlar ve daha düşük yağ seviyelerinin kullanılması ve düşük sürtünmeli poyra rulmanları da yüksek yakıt verimliliğine katkıda bulunuyor.

GELİŞMİŞ GÜÇ AKTARMA SİSTEMİ YAZILIM ÖZELLİKLERİ

Yeni CF ve XF tamamen yeni bir elektrik ve elektronik yapıya kavuşmuş. Özel bir tahrik hattı entegrasyonuna ayrılmış yeni bir araç kontrol ünitesi eklenmiş. Bu ünitede Dynamic Cruise (Dinamik Seyir) gibi gelişmiş EcoRoll ve Hız Sabitleyici işlevleri bulunuyor. Bu yeni özellik, hız sabitleyici sistemini farklı sürüş koşullarına göre uyarlıyor. Tahmini Hız Sabitleyici ve EcoRoll’un daha da entegre hale getirilmesi sayesinde PCC, artık yokuş yukarı çıkarken EcoRoll’u daha erken bir aşamada etkinleştirebiliyor.

GÜÇLENDİRİLMİŞ MOTOR FRENİ

Motor performansının yanı sıra, Paccar motor freninin performansı da geliştirilmiş. Paccar MX-11 motorun maksimum frenleme gücü 320 kW’tan 340 kW gibi çok büyük bir değere çıkarılmış. Dahası, 1000 ile 1500 dev/dak’daki frenleme kuvveti yüzde 20 artmış. MX-13’ün maksimum frenleme gücü 360 kW üzerinde ve önemli bir aralık olan 1200 – 1500 dev/dak arasında frenleme gücü yüzde 30’a kadar artmış. Düşük devirlerdeki etkileyici frenleme gücü sayesinde daha az vites değiştirmek gerekiyor ve sürücü konforu da Pacaar Motor Freninin performansından yararlanıyor.

DAHA FAZLA KAZANÇ İÇİN DÖRT DÖRTLÜK YENİLİK

1-Yüzde 7 daha düşük yakıt tüketimi -PACCAR MX-11 ve MX-13 motor yenilikleri -Yeni verimli TraXon otomatikleştirilmiş şanzıman -Daha hızlı oranları olan, yeni, yüksek verimli arka dingiller -Gelişmiş güç aktarma sistemi yazılım özellikleri -Aerodinamik optimizasyonlar

2-Daha yüksek taşıma kapasitesi için 100 kg’a kadar daha hafif -Yeni kompakt Egzoz Son İşlem Sistemi

3-Maksimum çalışma süresi -100.000 km’ye varan servis aralıkları -Birinci sınıf kasa yapımcılarının dostu

4-En yüksek taşıma verimi için DAF Connect filo yönetim sistemi

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER