Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

”Büyük Göç” Planlanandan 13 Saat Erken Bitti.

”Büyük Göç” Planlanandan 13 Saat Erken Bitti.
07 Nisan 2019 - 17:06 'de eklendi ve 2289 kez görüntülendi.
 

”Büyük Göç” planlanandan 13 saat erken tamamlandı.

Havacılık sektöründe dünyanın en büyük göçü olarak nitelendirilen İstanbul Havalimanı taşıma projesi, büyük bir başarıyla tamamlandı. ‘Büyük Göç’ planlanan bitiş süresinden 13 saat daha erken ve sıfır iş kazasıyla sona erdi.Projede Arkas Lojistik ve THY çalışanları yaklaşık bin 800 personel ve 600’den fazla tır ile sürekli sefer yaptı. 

5 Nisan Cuma günü saat 03.00 itibarıyla başlatılan ve ’Büyük Göç’ adı verilen Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınma çalışmaları planlanan süreden erken bitti.

Taşınma, önceden belirlenmiş olan 45 saatlik planlamadan daha kısa sürerek 33 saat içerisinde yüzde 96 oranında bitirilmiş oldu. 6 Nisan Cumartesi saat 20.00 itibarıyla tamamlanması beklenen proje daha erken sona erdi.

41 bin 805 çalışan ve bin 557 araç ile çift vardiya olarak planlanan kesintisiz bir taşıma gerçekleştirildi. 44 ton ağırlığındaki uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar 10 bin parçadan fazla olan malzemeler 5 bin tıra yüklenerek eksiksiz, hatasız ve hızlı şekilde İstanbul Havalimanı’na ulaştırdı.

Hız ve güvenliğin önde olduğu taşımada proje için oluşturulan özel takip sistemleri, trafik kontrol odaları, araç sürücü takip sistemleri, online yük hareketleri, barkodlama sistemleri, bu taşıma için kullanılan özel ekipmanlar ve özel proje eğitimlerinin sayesinde taşıma planlanandan 13 saat daha erken bitti.

Yüklerin bulunduğu araçların arka arkaya koyulduğundaki uzunluğunun 80 kilometre, taşınan ekipmanların kapladığı alanın 242 bin 555 metrekare yani 242 dönüm (33 futbol sahasına eşdeğer) olduğu ifade edildi. Taşınan ekipmanların toplam ağırlığının 47 bin 360 ton, taşınan ekipmanların toplam uzunluğunun ise 121 kilometre olduğu öğrenildi. Taşınan araçların kat ettiği yolun toplam 400 bin kilometre olduğu yani taşınan araçların kat ettiği mesafenin 10 dünya turuna eşdeğer olduğu belirtildi.


SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER