Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

Mercedes Benz Türk 2020 Yılını Değerlendirdi

Mercedes Benz Türk 2020 Yılını Değerlendirdi
21 Ocak 2021 - 20:58 'de eklendi ve 1276 kez görüntülendi.

Türkiye’deki faaliyetlerine 1967 yılında başlayan Mercedes-Benz Türk, 2020 yılını otobüs ürün grubunda bir kez daha başarılarla tamamladı. Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretimini sürdürerek 95 bininci otobüsünü geçtiğimiz yıl eylül ayında banttan indiren Mercedes-Benz Türk, Türkiye’de ürettiği otobüslerin ihracatından elde ettiği gelir ile ülke ekonomisine katkısını aralıksız sürdürdü. 

Türkiye’deki faaliyetlerinde 53 yılı geride bırakan Mercedes-Benz Türk, başarılarına 2020 yılında da devam etti.Basına özel olarak 2020’yılının değerlendirildiği toplantıda otobüs sektörüne dair açıklamalar yapıldı.

Mercedes-Benz Türk 2020’de otobüs satışlarını yüzde 90 arttırdı.2019 yılına oranla Mercedes-Benz Türk, 2020’yi 347 adet satış ile lider kapattı. Otobüs satışlarında yüzde 90’lık büyüme yakalayan Mercedes-Benz Türk, 2021 yılında da hedefi liderlik.347 adetlik satışın 266 adetlik bölümü 54 filo müşterisine satıldı.Şehiriçi otobüs pazarında ise yapılan yeni Conecto satış adeti 29 oldu. Mercedes-Benz Türk BusStore ile ikinci el tarafında 16’sı halk otobüsü olmak üzere 62 adetlik bir satış yaptı.

Otobüs sektörünün ve şirketin, 2020 yılının değerlendirilmesi ile 2021 yılına dair bilgilerin ve yeniliklerin paylaşıldığı basın toplantısına,Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy, Mercedes-Benz Türk Otobüs Satış Operasyonları Grup Müdürü Tolga Bilgisu, Mercedes-Benz Türk Otobüs Filo Satış Grup Müdürü Burak Batumlu, Mercedes-Benz Türk Şehir İçi Otobüs ve Kamu Satış Grup Müdürü Orhan Çavuş, 2.El Otobüs & Kamyon Satış Direktörü Didem Daphne Özensel, 2.El Otobüs Satış Grup Müdürü Oytun Balıkçıoğlu, Otobüs & Kamyon Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Can Balaban, Otobüs Satış Sonrası Teknik Operasyonlar Grup Müdürü M. Selim Eyüboğlu, Mercedes-Benz Finansal Hizmetler Pazarlama ve Satış Direktörü Uğur Erdinç ile Mercedes-Benz Türk Kurumsal İletişim Müdürü Miray Kutlu katıldı.

SEKTÖRÜN SERVETİNİN KORUNMASI

Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy: ”Önümüzde çok net bir tablo olmasa da 2021 yılına umutla bakmayı arzuluyoruz.Özellikle sektörün servetinin korunması bu yıl en önemli önceliğimiz, bu önceliğimiz devam edecek. 2021 pazaranın en büyük belirleyecisi turizm sektörü olacak ve çıkış turizmden başlayacak.2021’de öngürümüz 400-600 arasında otobüs pazarı pandeminin seyrine göre bizi bekliyor.Pazar 400’ün altında da olabilir.Her türlü senaryoya hazırız.Bir anda yeniden pandemi seviyesi artarsa 200-250 arası bir pazarda olabilir.” dedi

Mercedes-Benz Türk Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy: ”YENİ EKONOMİK SÜRÜŞ VE GÜVENLİK STANDARTLARI GELİYOR

Sektöre yeni ekonomik sürüş standartları geliyor.Çok ciddi yakıt tasarrufu getiren bir donanımı tüm araçlarımıza ekledik. Sektörün maliyetlerinin azaltılması çok önemli.Yeni donanımlar kullanıldıkça sektöre faydasını gösteriyor.Yılda 300 bin km yapan otobüslerin işletmesine ve ekonomisine katkı sağlayacak.Bir diğer konu ise güvenlik.Yeni güvenlik standartları getiriyoruz. Türkiye’nin kendi ihtiyaçlarına göre geliştirdiğimiz donanımlarda var.İç pazara sunacağımız araçlar, ihrac edile araçlarının çok daha üzerinde donanıma sahip oldular. Otomatik vites de bu işin olmazsa olmazı. aktif ve pasif güvenlik sistemleri için özellikle bu kararı aldık. Daimlerin tüm dünyada ürettiği ve Türkiye’den de ihrac edilen araçların yüzde 90’ı otomatik vites.Test edilen iki otomatik vites aracımız oldu Karadeniz de çalıştı 200 bin km’nin üstüne geldi ve hiçbir sorun yaşanmadı

376 OTOBÜS SATILDI

Mercedes-Benz Türk Otobüs Satış Operasyonları Grup Müdürü Tolga Bilgisu ; 376 adet otobüs satışı gerçekleştirdik. 2019 yılı ile karşılaştırdığımızda biz satışlarımızı 2019’a göre yüzde 90 oranında arttırdık ve bu alandaki liderliğimize de devam ettirdik.Hoşdere üretiminin yüzde 90’ını ihraç ettik ve toplamda 3 bin 200 adet otobüs ihracatı gerleştirdik.Toplam üretim 3 bin 600 oldu. 2020 yılının ilk 3 ayında çok hızlı bir pazar hareketliliği oldu. 2019’a yılına oranla toplam pazar yüzde 80 artış ile kapandı. Pazar yüzde 80 artması yine normal seviyeler olan ortalama 1000 adetlik seviyenin yine de yüzde 50 altında kaldı. Pandemi devam ediyor. Aşı çalışmaları var bunlar olumlu bir gelişme. Ama hala bir belirsizlik var.Pazarı yakından takip ediyoruz,gelişmelere göre öngörüleri aylık olarak güncelliyoruz.Şu an 2021 yılının 2020’den daha iyi bir pazar olacağı çok mümkün değil.Bahar aylarında bir hareketlilik bekliyoruz ondan sonra da ertelenen talebin gerçekleşmesini ümit ediyoruz ama bunların hepsi ümitten öteye gidemiyor.Bu belirsizlik kalkmadan 2021 için sağlıklı bir öngörüde bulunmak çok mümkün değil. 

ZORLUKLARA RAĞMEN BÜYÜYEN PAZAR

Mercedes-Benz Türk Otobüs Filo Satış Grup Müdürü Burak Batumlu;Bu kadar zorluklara rağmen 2020’de büyüyen bir pazar oldu.2019’da açılan yeni firma çok ciddi adetlerde yatırım yaptı.Bazen kriz dönemlerinde yapılan yeni yatırımlar bir fırsat olarak görülür.Alım maliyeti anlamında daha yukarıda olacağı düşünülerek yatırım yapılır.Satışlarımızın yüzde 77’si 266 adet olarak filo satışından oluştu.Biz 54 ayrı müşteriye satmışız.Bu çok önemli ve bizi ayıran özelliklerden biri de bu.Diğer tarafta 6 müşteriye, bir diğerinde 8 veya 10 müşteriye satış gerçekleştiren marka var.Her ne kadar riskli olsa da,yüzde 50 doluluk gibi etkenlere rağmen biz bu yatırımı daha sonra yapamayız denilerek yapılmış yatırımlar var.Bu pazarın büyümesinde etken oldu.Yenileme yatırımlarında ise ana unsur araç parklarının yaşlanması ve ortalama 7 yaşa çıkmış durumda.Şehirler arası ve turizm segmentin de bizim elde verilerle 7 bin 744 adet civarında 12 metre ve üzeri otobüsler var. Bunun 6 bin 300 civarı şehirler arası tarafında, 1400 civarı da turizm tarafında.7 bin 744 adet aracın ortalama yaşı 2013 yılına gerilemiş durumda yani 7 yaşında. Şehirler arasında yılda ortalama 300-350 bin km yaptığı bir ortamda 7 yaş çok ciddi bir seviye.Türkiye de her sene daha fazla yolcu taşınıyor ama sektörde gelirler artmıyor.Bu sene pandemi nedeniyle oyun tamamen değişti ve maliyetleri yönetmek de 10 kat daha fazla önem kazandı.Önümüzdeki yıllarda araç değişimlerinin tekrar 4 veya 5 yıla dönmesi söz konusu olabilir.Tabii gelirlerle ve kredi, faiz, ikinci el değerleri ile alakalı bir durum söz konusu.

PANDEMİ DÖNEMİNDE YENİDEN YAPILANDIRDIK

Mercedes-Benz Finansal Hizmetler Pazarlama ve Satış Direktörü Uğur Erdinç ; 2020 yılı içinde porföyümüzde bulunan 10 otobüsden 8’inin borç ve ödemelerinin bazılarını bir kez, bazılarını iki kez yeniden yapılandırdık. Bu hiç öngörülemeyen ve hiç karşılaşmadığımız boyuttaki sıkıntının çözümü ve müşterilerimiz için elimizden gelen gayreti gösterdik.Bundan sonra da bunu göstereceğiz. Çünkü pandemi bitmiş değil, hala hafta sonunda belirli seyahat kısıtlamaları devam ediyor, okullar hala kapalı. Yüzde 50 kuralı devam ediyor.Turizm tarafında faaliyet yok. Bu durum düzelene kadar Mercedes-Benz Finansal Hizmetler olarak elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi


SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER