Türkiye Ulaşım Sektörü Ticari Araçlar İhtisaslaşmış İnteraktif Haber-Forum Merkezi

”İrem Sultan ” Otobüs Sektörünün Genç Vizyonu

”İrem Sultan ” Otobüs Sektörünün Genç Vizyonu
29 Nisan 2016 - 20:17 'de eklendi ve 13900 kez görüntülendi.

 

Bugün yine bir başka konuğumuzun misafiriyiz.

İstanbul’un önemli ticari semtlerinden Aksaray’a doğru yola koyulduk, karmaşalı bir yolculuk ardından yıllardır adını duyduğumuz, ama tam olarak bilinmeyen bir firmaya dair ayrıntıları bir nezaket ziyareti ile geçiştirmek istedik ama hiçte öyle olmadı. Mütevazi bir ofiste, adeta aile olmuş bir profesyonelleşmiş ekibin Doğu Anadolu kültürü ile yetişmiş cömert misafirperver insanların gece vaktine kadar ilgisi ile ağırlandık.

 

Evet 26 yıllık bir Doğu Anadolu firması Best Van Turizm’in genç  yöneticisi bir bayan  patronun misafiriydik. Eğitim hayatının bir kısmını Van’da tamamlamış üniversiteyi İstanbul’da.

Firma ile aynı yaşta üç yıldır baba ve kız olarak birlikte yönetiyorlar. Ancak kendisinin misyonu tamamıyla farklı, sohbetimiz esnasında satır aralarında duyduğum cümle ise ilginç ‘’insanların seyahat tercihleri ve Türk ekonomisi bölge ekonomisi ’’ bizi etkiliyor.

Nasıl mı ; Sadece yolcu ve bagaj taşımıyor, Türkiye ile Irak ve Kuzey Irak arasında adeta köprü olmuş durumda.

 

 

 Evet öncelikle sizi tanımak isteriz sektörde ‘’Geleceğin Liderleri’’ arasında ‘’İrem Sultan’’ olarak biliyoruz, sizleri tanıyabilir miyiz?

DSC_4069-1

-1990 yılında Van’da doğdum. Lise eğitimimi Van’da tamamladıktan sonra, Bahçeşehir Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldım. Yüksek lisansımı, siyaset bilimleri üzerine yapmayı planlıyorum. Küçük yaşlardan itibaren ticarete ilgi duydum, gerek amatörce, gerekse profesyonel olarak birbirinden farklı deneyimler edinme fırsatı yakaladım. Şuan yönetim kurulu üyesi olduğum, Best Van Tur’un yurtdışı filosunu yönetmekteyim.

 

 Günümüzde yolcu taşımacılığı sektörü farklı bir alanda ihtisaslaşıyor, neden Aile şirketi, Neden iştahla otobüsçülük sektörü?

 

 – Adil olmayan rekabet koşulları nedeniyle, karayolu yolcu taşımacılığı sektörü, pastadaki payını her geçen gün biraz daha hava, demir ve deniz yolu taşımacılığına kaptırıyor fakat hala açık ara fark ile en büyük pay bizde, belkemiğini biz oluşturuyoruz. Her sektörün belli başlıiniş çıkış dönemlerinin olduğuna inanıyorum, biz de sektör olarak zor bir dönemden geçiyoruz, fakat yükseliş evresine geçişimizde eminim ki çok uzaklarda değil.

 

Evet günümüzde aile şirketinde çalışmak resmen bir fobi haline gelmiş durumda, üniversite hayatımın son yıllarında ben de endişe duydum aile şirketinde çalışmaktan, fakat şu an ne kadar yersiz bir endişeymiş diyorum. Biz, iki neslin bir arada çalışmış olmasından kaynaklanan jenerasyon farkını, şirketimize pozitif olarak yansıtıyoruz. Sürdürülebilir ve verimli yönetim anlayışını kazanabilmemiz için, babam hata yaparken bile destekçimiz oluyor.

Otobüs sektörünün, hala ayakta kalabilmesini, vefalı sektör mensuplarına bağlıyorum. Genelini aile şirketlerinin oluşturduğu, amatör ruhlu, profesyonel şirketleriz biz. Bu sektörde var olmanın, maddi katkısının yanında ciddi bir manevi katkısının olduğuna inanıyorum. Türkiye’nin ve Dünya’nın bir çok bölgesinden, dostlar edindiriyor ve insan sermayesi edinmek için çok bonkör bir sektör.

 

Sektörün genç kuşak üst düzey bayan yöneticilerindensiniz sektörde bayanlar hakkında görüşleriniz?

 

-Best Van Tur’da profesyonel iş yaşantıma başlamadan önce, otobüs sektörünün, kadınlar için ilgi çekici olmadığı kanısındaydım. Çok kısa sürede, ne kadar yanlış bir düşünce olduğunu fark ettim, sektörümüzün en gurur duyduğum yanı, kadınlara pozitif ayrım yapıyor olması diyebilirim. Otobüs şirketlerini, basit şirketler gibi görmek hata olur, bizler birer organizasyon süreci yönetiyoruz ve bu sürek bir çok ayrıntı içeriyor. Kadın zekâsının, bu denli karmaşık ve ayrıntılı yapıları yönetmeye daha elverişli olduğuna inanıyorum.

Ortadoğu’nun gelişmekte olan ülkelerin de faaliyet gösteriyorsunuz bu ülkelerde çapraz yatırımlarınız ve ticari faaliyetleriniz olacak mı ?

 

-Bana bu sektörü bu denli sevdiren diğer bir yönü, Best Van Tur’un uluslararası arenada faaliyet göstermesi oldu. Farklı din, dil ve ırktan insanlarla çalışmak, bana enerji veriyor. Türkiye’de edinmiş olduğumuz bilgi ve deneyimi, yurtdışına servis ediyoruz ve ülke ihracatına katkıda bulunuyoruz. Bundan sonraki dönemlerde de, gerek farklı ülkelere hat açarak, gerekse farklı ülkelerin iç taşımacılığını yapmak için girişimlerde bulunacağız.

 

 DSC_0438

 

Yolcu taşımacılığı Turizm sektörünün önemli dinamiklerin mevcut maliyetler gözönüne alındığında sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz ?

 

 

-Maalesef ki içinde bulunduğumuz dönem, ekonomik ve siyasal açıdan, tüm dünya için belirsizlikler içeriyor. Sektörümüzde ciddi derecede karlılık problemi yaşanmakta, ÖTV’li akaryakıt kullanımı ve fahiş otogar çıkışları maliyetlerimizi kontrol edilemez duruma getiriyor.Bir taraftan da, rekabet içerisinde olduğumuz, hava, demir ve deniz yolu taşımacılığının düşük fiyat politikası bizi zora sokuyor. Bu süreci iyi yönetmek için, matematiği iyi kullanmak ve sektör mensuplarımızla fiyat rekabetini bir kenara bırakıp, hizmet rekabetini desteklemeliyiz.

 

 

Best Van olarak B1 Belgeli araçların şu an sorunları neler başlangıçtan bugüne hissedilir derecede sorunlar çözüldü mü?  Gereken değerler veriliyor mu ?

 

 

-Yaklaşık 3 yıldan beri Best Van Tur, B1 belgeli araç filosunu yönetmekteyim, bu süreç boyunca sadece bir sorunumuz, “%25 doluluk oranı”, Sn. İmran OKUMUŞ ve UYOF’un çabaları ile çözüldü. Bu bizim açımızdan çok sevindirici bir gelişme olmakla beraber, hala çözülmesini beklediğimiz sorunlarımız var. Maalesef ki, biz uluslararası karayolu yolcu taşımacıları, ihracata yapmış olduğumuz ciddi katkıya rağmen hak ettiğimiz değeri göremiyoruz.

 

-Sınır kapılarımızda Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı birimlerin bulunmaması ve gümrük memurlarının, ulaştırma mevzuatı konusunda bilgi yetersizliğinin olması, kimi zaman ciddi aksaklıklar yaşatmakta.

 

-Uluslararası taşımacılık yapan nakliyecilere, 550 litre gümrüksüz akaryakıt hakkı tanınıyorken, biz karayolu yolcu taşımacılarına maalesef ki 300 litre.

 

-Ulaştırma Bakanlığı’na bildirmiş olduğumuz zaman tarifesine uymadığımız zaman ödenen yüksek idari cezalar. Özellikle bu mevzuatın uygulanmasında ciddi sıkıntılar var. Yolda yaşanan küçük aksiliklerde, araç gümrüğe geç kalır ise ve saat gece 00:00’ı geçer ise, o tarih için uygulamamız gereken zaman tarifesine uymamış oluyoruz aynı zamanda ertesi gün içinde, Ulaştırma Bakanlığı’na ulaşıp yeni bir giriş hakkı talep etmemiz gerekmekte ve tabii ki hafta sonuna veya resmi tatile denk geldi ise bu gün,bilet satmış olduğumuz yolcularımızın biletini iptal etmek ve bu seferi yapmamak durumunda kalıyoruz. Bu sorunumuza çözüm önerisi olarak birçok mecrada dile getirmiş olduğum öneriyi, bir kez daha sizin aracılığınız ile dillendirmek istiyorum,zaman tarifesini 24 saatlik süreçler ile değil, aylık süreçlerle yerine getirelim, mesela

 

-Habur Sınır Kapısı için günlük 9 araç giriş tarifemizi yerine getirmeye çalışmak yerine aylık 270 araç giriş tarifesinden sorumlu tutulalım ve %10’luk eksik-fazla sefer yapabilme özgürlüğüne sahip olalım.

 

-Sınır kapılarımızın fiziki şartlarının yolcularımız için elverişli olmaması.

 

 

Peki E Vize Sıkıntısı ?

 

-Ciddi dercede yolcu kaybı yaşıyoruz, geçtiğimiz yıla oranla % 75 yolcu kaybımız var

. 06.02.2016 tarihinde Türkiye’nin, Irak’a uygulamakta olduğu vize rejiminde değişikliğe gidildi, e-vize kolaylığıyla ülkemizi ziyaret edebiliyorlarken, şimdi Türk Konsolosluklarına bireysel başvuru yapıyorlar, bürokratik zaman kayıpları bekleme süresi gibi zorluklarla vize temin edebiliyorlar. İki konsolosluğumuz ( Erbil – Bağdat ) günlük ortalama 200 civarında vize verebilecek kapasiteye sahip ve bu rakam Türkiye’ye olan vize talebinin karşılanabilmesi açısından hiç gerçekçi değil.

 

Mevcut iyileşen sezon şartlarına rağmen hala düşük. Mevcut seferlerimiz dolu değil. Mevcut da kayıplarımız yüzde 75’leri buluyor. Geçtiğimiz yılın ön görüsü ile yaptığımız yeni yatırımlar ve filonun büyümesi ile mevcut bu geçiş döneminde, biraz iç hatlara yöneldik.

 

Bir önceki sezonda Türkiye Irak yolunda karşılıklı olarak 18 tarifeli sefer düzenlerken, şu an da 10 sefer’e kadar düşüş yaşamaktayız ve doluluk oranlarımızda geçen yıla oranlada düşüş söz konusu. Vize politikasının değişiminde, güvenlik ve yasa dışı göç sorunlarının etkili olduğunun bilincindeyiz ve bu sorunlara olan hassasiyetimiz muhakkak ki ticari kaygılarımızın üzerinde fakat ülkemizi turistik amaçla ziyaret etmek isteyen kişilerin, önünü açmak için konsolosluklarımızın vize arz kapasitesinin arttırılmasını talep ediyoruz. Mevcut durumdan dolayı personel çıkarmak zorunda kaldık ,otobüs firmalarının kaybı turizmi de olumsuz etkilemekte Ortadoğu’dan Türkiye’ye gelemeyen turistler başka ülkelere yönelecek.

DSC_4070 

 

  Yeni kuşak Anadolu kaplanı olarak; Misyon Vizyonunuz ?

 -Vizyonum: Global ölçekte, ilkeli, adaletli ve girişimci ruhla edinilmiş liderlik.

 -Misyonum: Sürdürülebilir değerler yaratmak.

 İrem Sultan olarak Best Van olarak son 10’yılda projeksiyonunuz nelerdir ?

 -10 yıl sonra Best Van Tur’u, kurumsal kimlik çalışmasını tamamlamış, marka algısını kalite standartları ile akıllara kazımış, uluslararası pazarda mesafe kat etmiş, teknolojinin sunacağı yenilikleri avantaja çevirmiş, bunlarla beraber, amatör ruhunu kaybetmemiş, istihdam oranını arttırmış, ülkesine ve bölgesine faydalı bir sektör oyuncusu olarak görüyorum.

 

Magazinulaşım olarak sizlere teşekkür ederiz çalışma hayatınızda başarılar dileriz

Fatih KOCAOĞLU

Haber Magazinulaşım.Com / 2016 ©

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER